Lanskoletne poplave in zemeljski plazovi so poškodovali levo brežino reke Kokre na območju med Visokim in Hotemažami. / Foto: Gorazd Kavčič

Za zdaj le najnujnejša dela

Celovita sanacija leve brežine reke Kokre med Visokim in Hotemažami, ki jo je poškodovala lanskoletna vodna ujma, je pod vprašajem. Občina Šenčur je namreč pred kratkim prejela obvestilo države, da ji ne namerava povrniti preostalih šestdeset odstotkov potrebnih sredstev.

Hotemaže – Lanskoletne poplave in zemeljski plazovi so poškodovali levo brežino reke Kokre na območju med Visokim in Hotemažami v šenčurski občini, kjer je bila načeta tudi sprehajalna in učna pot vzdolž Kokre. Kot je pojasnil šenčurski župan Ciril Kozjek, jim je država za namen sanacije že nakazala štirideset odstotkov avansa v višini dobrih 462 tisoč evrov, pri čemer so prijavili škodo za dobrega 1,1 milijona evrov. Del državnih sredstev bi unovčili še za odpravo škode v športni dvorani v Voklem, kjer načrtujejo zamenjavo vrat v kletnih prostorih.

Konec marca je tako Občina Šenčur podpisala pogodbo z izvajalcem, Gorenjsko gradbeno družbo, v vrednosti približno 850 tisoč evrov za sanacijo omenjene brežine, dela pa so stekla v aprilu. Projekt je med drugim vključeval gradnjo nove kamnite zložbe in namestitev dodatne pregrade v strugo, s čimer bi upočasnili tok reke. Šenčurska občina je ob tem pričakovala, da jim bo država povrnila tudi preostanek sredstev v višini približno 600 tisoč evrov. Vendar pa so po županovih besedah pred kratkim prejeli obvestilo, da država tega ne namerava storiti. »Sanacije ne moremo financirati iz občinskega proračuna, zato jo bomo ustavili, če od države ne bomo prejeli preostanka denarja. Prepričan sem, da smo do teh sredstev popolnoma upravičeni, saj moramo občanom omogočiti varno sprehajalno in učno pot vzdolž Kokre,« je pred časom povedal župan.

Dela so bila tako za 14 dni ustavljena, a so v teh dneh znova stekla, saj, kot je poudaril župan, želijo preprečiti nadaljnjo škodo na tem območju. »Izvedli bomo najnujnejša dela in postavili gabione, ki so že kupljeni. Kako se bo projekt nadaljeval, bomo videli, ko dobimo odgovor države,« je pojasnil. Ministrstvo za naravne vire in prostor je namreč občino pozvalo k revidiranju projekta, česar pred izvedbo niso storili. »Projekt je bil pripravljen v skladu z vsemi soglasji in v dogovoru z državo, vendar ni bil poslan v pregled, kar tudi ni bil pogoj. Čeprav to prvotno ni bilo potrebno, smo se odločili, da ga vseeno damo v pregled,« je dejal župan.

Rok za dokončanje vseh sanacijskih del na brežini je bil avgust, vendar se bo zaradi nastale situacije zamaknil. »Dinamika projekta trenutno ni dorečena, bo pa odvisna od odobritve preostalih sredstev. Če denarja ne bo, bomo skušali projekt v dogovoru z izvajalcem prilagoditi,« je povedal Kozjek, ki pričakuje, da jim bo država odobrila še 600 tisoč evrov obljubljenih sredstev. »Le tako bomo lahko v celoti zaključili projekt sanacije.«

×