Na Blejskem jezeru je še vedno možna rekreacija in uporaba plovil z vesli, kot so kajaki, kanuji, supi in podobno. / Foto: Tina Dokl

Športna plovila z vesli na Blejskem jezeru dovoljena

O plovbnem režimu na Blejskem jezeru, ki ga je Občina Bled spremenila junija letos, se pojavlja vedno več vprašanj in napačnih interpretacij, so opozorili v Javnem zavodu Turizem Bled.

Na Blejskem jezeru je še vedno možna rekreacija s športnimi veslaškimi čolni oziroma plovili na lasten pogon, privez oziroma pristajanje na Blejskem otoku pa za ta plovila ni na voljo.

Bled – Kot so pojasnili na Javnem zavodu Turizem Bled, je na Blejskem jezeru še vedno dovoljena rekreacija s športnimi veslaškimi čolni oziroma plovili na la­sten pogon, kot so kajaki, kanuji, supi in podobno. Uporabniki teh plovil lahko v jezero vstopijo in izstopijo na dveh točkah, in sicer v Mali in Veliki Zaki, medtem ko privez oziroma pristanek na Blejskem otoku za ta plovila ni omogočen. Prav tako je na Blejskem jezeru izrecno prepovedana uporaba plovil na električni pogon, kot so električne in motorne deske. »Zaradi velikih hitrosti namreč predstavljajo nevarnost za kopalce,« so dejali na zavodu.

Omejeno število privezov

Na Blejskem otoku, ki meri zgolj 8000 kvadratnih metrov, je omejeno število pomolov in privezov. Ti so na voljo za pletne, lesene čolne z vesli, hidrobusa in plovila, ki oskrbujejo Blejski otok.

Izkrcavanje potnikov je omogočeno zgolj na za ta namen predvidenih mestih. »Le naštetim plovilom sta na otoku omogočena privez in pristajanje v skladu z občinskim prostorskim načrtom,« so poudarili na Turizmu Bled.

Otok lahko obiskovalci obiščejo s hidrobusom, lesenimi čolni z vesli in tradicionalno pletno. Tiste, ki bodo otok obiskali s plovili, za katera privez ni na voljo, ozaveščajo in preusmerjajo zaposleni na otoku ter redarji Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Bled, Bohinj in Železniki. Za obiskovalce bogoslužja v cerkvi Marijinega vnebovzetja na otoku za brezplačen prevoz poskrbi Župnija Bled, ki potnike z ladjico Sinaj na Blejski otok popelje iz pristanišča pod Vilo Bled. Odhod na otok je pol ure pred bogoslužjem.

Število plovil izjemno naraslo

Od leta 2016 dalje je bila s spremembo odloka o plovbnem režimu omogočena plovba drugih, netradicionalnih plovil po Blejskem jezeru, kot so supi, kajaki in kanuji. »V tem času je število omenjenih plovil izjemno naraslo. Pritisk obiskovalcev z raznovrstnimi plovili na otok predstavlja težavo zaradi erozije, saj na privezih za omenjena plovila ni prostora, zato se obiskovalci izkrcajo na različnih mestih na otoku in pri tem čez korenine in prst na obalo izvlečejo čolne in supe, kar se kaže v trajnih poškodbah dreves in obale,« so pojasnili na Turizmu Bled, ob tem pa še dodali, da v skladu z občinskim prostorskim načrtom pristajanje športnih veslaških čolnov na otoku nikoli ni bilo predvideno oziroma dovoljeno.

×