Program za najstnike z motnjami v duševnem razvoju so izvedli na Obali. / Foto: arhiv Zveze Sožitje / Foto:

Poletje z Zvezo Sožitje

Zveza Sožitje, zveza društev za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju Slovenije, je tudi letošnje poletje pripravila pestre programe, ki so namenjeni osebam z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in njihovim družinam. Ponujajo nove izkušnje in priložnosti za nova poznanstva.

Kot pojasnjujejo v Zvezi Sožitje, programi potekajo več dni v različnih krajih po vsej Sloveniji, namenjeni pa so podpori družinam in učenju samostojnega in neodvisnega življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju. »To je tisto, kar starši otrok s posebnimi potrebami potrebujemo – stik z drugimi starši, izmenjavo izkušenj in sprejemanje drugačnosti. Vsi imamo različne težave, a jih resnično razumemo, saj z njimi živimo vsak dan,« je o programu za Zvezo Sožitje povedala ena izmed udeleženk. »Vsak dan se od njih učim odprtosti, potrpežljivosti, iskrenosti, sprejemanja različnosti in uživanja v drobnih stvareh in radostih otroškega veselja. So najboljši učitelji življenja,« pa pravi spremljevalec David.

Med drugim so pripravili tudi program za najstnike z motnjami v duševnem razvoju. Pred kratkim je bil izveden v Portorožu. Na morje je odšla skupina šestih najstnikov, starih od 15 do 18 let, ki so stkali nove prijateljske vezi, se udeležili zabavnih izletov in uživali v okusni hrani. Vsi so se takšnega tabora udeležili prvič. »Zveza Sožitje je program zasnovala za razbremenitev družin z otroki in najstniki z motnjo v duševnem razvoju. Predvidel je, da bi najstniki z motnjo v duševnem razvoju čas preživljali na prvem taboru, istočasno pa bi se tabora na drugi lokaciji udeležili tudi njihovi sorojenci. Program v taki obliki je trajal približno tri leta, zdaj je aktivna samo še skupina najstnikov z motnjami v duševnem razvoju,« so povedali. Najstnike so spremljale štiri spremljevalke, vsaka od njih je bila zadolžena za dva udeleženca.

Številnim ustaljenim programom dodajajo tudi novosti. V letošnjem letu Zveza Sožitje tako prvič organizira skupinsko obnovitveno rehabilitacijo za osebe, starejše od 18 let, s težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju in pridruženo funkcionalno okvaro, ki živijo v domačem okolju. »Cilj obnovitvene rehabilitacije je ohranjanje psihofizičnih sposobnosti za čim daljše življenje v skupnosti. Skupaj z osebami s težjo ali težko motnjo v duševnem razvoju in pridruženo funkcionalno okvaro se mora rehabilitacije udeležiti tudi spremljevalec, starš ali skrbnik, s katerim živi uporabnik. V skladu z razpisom traja obnovitvena rehabilitacija 14 dni,« so predstavili. Skupinska obnovitvena rehabilitacija se že izvaja. V Zdravilišču Laško je bila prva skupina junija, tja bosta odšli še dve skupini, in sicer v avgustu in septembru, v Zdravilišču Radenci pa bodo v tistem času še tri skupine.

×