V pošiljki s 24 paletami v vrednosti več kot sto tisoč evrov je bilo največ medicinskega in sanitetnega materiala. / Foto: Tina Dokl
V pošiljki s 24 paletami v vrednosti več kot sto tisoč evrov je bilo največ medicinskega in sanitetnega materiala. / Foto: Tina Dokl

V Libanon poslali pomoč

Slovenska karitas je v začetku avgusta odposlala pošiljko materialne humanitarne pomoči neposredno v Libanon, ki ga pesti dlje trajajoča kompleksna humanitarna kriza. Pošiljka s štiriindvajsetimi paletami je vredna več kot sto tisoč evrov.

Zgornji Brnik – Kot so pojasnili na Slovenski karitas, pošiljka vključuje medicinski, sanitetni in zobozdravstveni material, začetno mleko za otroke, plenice za dojenčke in odrasle, higienske pripomočke in šolske potrebščine. V Libanon so jo odposlali v sklopu širšega triletnega humanitarnega projekta Opolnomočenje ranljivih žensk v Libanonu pred nasiljem zaradi spola, ki poteka v partnerstvu s Caritas Libanon in ob sofinanciranju ministrstva za zunanje in evropske zadeve. »Pomoč je namenjena zdravstvenim ustanovam ter ženskam, otrokom in starejšim v Libanonu,« so dejali na Slovenski karitas.

Partnerji iz slovenskega zasebnega in javnega sektorja, ki so prispevali k projektu in pošiljki, so Cargo-partner, Simps'S, Sanolabor, Zdravniška zbornica Slovenije skupaj z Državljani sveta, Metropolitana, Družina in Medis. Za pošiljko so material darovale tudi škofijske Karitas in posamezniki. »Ta skupna slovenska pošiljka pomoči bo vsaj malo omilila stiske najranljivejših prebivalcev Libanona, med katerimi jih danes zaradi krize več kot sedemdeset odstotkov živi pod pragom revščine, brez zadostnih osnovnih dobrin, možnosti zdravljenja in šolanja,« so poudarili.

Jana Lampe, vodja mednarodne pomoči pri Slovenski karitas, ki je bila aprila letos na terenskem obisku v Libanonu, je na novinarski konferenci ob odpremi humanitarne pošiljke pojasnila, da so ženske v libanonski družbi še vedno v neenakem položaju z moškimi, imajo manj možnosti za zaposlitev in živijo v revščini. Del projekta opolnomočenja in zaščite je zato tudi večnamenska denarna pomoč za več kot 550 vključenih žensk v višini 150 dolarjev.

»Na terenskem obisku me je pretreslo pričevanje ene izmed prejemnic te pomoči, ki je bila v visoki nosečnosti za četrtega otroka. Mož jo pretepa, ne more pa oditi, ker je brezposelna, ni imela niti sredstev za porod v porodnišnici, ki stane 1500 dolarjev,« se je spominjala Lampetova. Dodala je, da slovenski projekt podpira tudi delovanje varnega zavetišča, kjer Caritas Libanon nudi celostno pomoč žrtvam nasilja.

Karitas nadaljuje z zbiranjem sredstev

Na novinarski konferenci so sodelovali še Edvin Skrt, veleposlanik in generalni direktor Direktorata za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, ki je skupaj z zdravniki in zobozdravniki prispevala sredstva za pomoč libanonskim zdravstvenim ustanovam, in Viktor Kastelic, direktor podjetja Cargo-partner, ki je prispevalo k prevozu pošiljke v Libanon.

Slovenska karitas nadaljuje zbiranje sredstev za humanitarno pomoč Libanonu. Svoj dar za pomoč lahko nakažete na njihov transakcijski račun (TRR: SI56 0214 0001 5556 761, Namen: Pomoč Libanon, Sklic: 00 880). Darujete lahko tudi s SMS-sporočilom CLOVEK5 ali CLOVEK10 na 1919.

Z ministrstvom za zunanje in evropske zadeve je Slovenska karitas v juniju podpisala tudi nov petletni sporazum humanitarnega strateškega partnerstva, v okviru katerega se bo v prihodnje z nujno pomočjo, rehabilitacijo in obnovo odzivala na vse večje humanitarne krize po svetu, tako v Ukrajini in Gazi kot tudi ob hurikanu Beryl na Antilih.

Kažipot
ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×