Druga violina je praznovala 12 let delovanja. / Foto: Arhiv Cudv Draga

Druga violina (1)

Druga violina je posebna gostilna v središču Ljubljane, v kateri se za pomoč v strežbi usposabljajo in delajo osebe z motnjami v duševnem razvoju.

Na družbenih omrežjih sem zasledila kratek film z naslovom 47. Film Klicka Healtha je navdihnila resnična zgodba o uslužbencu restavracije Café Joyeux z Downovim sindromom, ki je svojo prvo službo dobil šele pri 47 letih. To je Robert, ki so ga kot otroka zavračali. Poda se na osebno potovanje, ki ga simbolizira jadrnica. Na tej poti se spoprijema z izzivi, ki predstavljajo različna življenjska obdobja. V teh scenarijih se zaveda, da svet preprosto ni pripravljen priznati njegove veličine, in nadaljuje svojo odisejado. Končno – pri 47 letih – njegove izjemne sposobnosti spoznajo v restavraciji Café Joyeux in ga sprejmejo medse.

Café Joyeux želi v veliki meri spodbujati vključenost oseb z motnjami v duševnem razvoju v celotno delovno okolje in popraviti neenakopravnost, ki so je deležni tudi na področju zaposlovanja. Prva restavracija Café Joyeux je bila odprta leta 2017 v Franciji. Danes delujejo na številnih lokacijah. To je le en primer vključevanja oseb z motnjami v duševnem razvoju v delo na področju gostinske dejavnosti.

Imamo ga tudi v Sloveniji. Pred dvanajstimi leti, 28. junija 2012, se je začela pisati zgodba Druge violine, posebne gostilne na Starem trgu v Ljubljani. Odprl jo je Center za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič Draga. Želja odpreti lokal s prav posebno ponudbo in z malce nevsakdanjimi zaposlenimi je v njih zorela več let. »To je bila drzna poteza. V središču Ljubljane smo odprli gostilno, v kateri se za pomoč v strežbi usposabljajo in delajo osebe z motnjami v duševnem razvoju,« poudarja Blaž Ostrež, vodja gostilne Druga violina. Kot je povedal, so jih prebivalci Ljubljane dobro sprejeli, ves čas pa jih podpira tudi Mestna občina Ljubljana na čelu z županom.

Znani so po tradicionalni slovenski hrani, že vrsto let imajo srebrno priznanje za tradicionalno prekmursko gibanico. Z njihovimi storitvami so tako domači kot tuji gostje zelo zadovoljni. »V gostilno prihajajo stalni gostje in turisti, ki zasledijo našo zgodbo in dobro hrano. Prihajajo številni posamezniki in skupine, ki želijo spoznati koncept našega delovanja. Druga violina lahko sprejme do petdeset oseb, dnevno pripravimo do tristo obrokov. V vseh letih obratovanja je Druga violina pokazala že marsikaj, prebrodili smo težke in lepe trenutke. Vedno znova smo pokazali, da nobena ovira za nas ni prevelika, kar smo se najverjetneje naučili od naših uporabnikov. Skozi leta je bilo ogromno dogodkov in prireditev, katerih cilj je spodbujanje povezovanja naših 'violinistov' s prebivalci mestne občine Ljubljana. Vsako leto praznujemo obletnico obratovanja in vsako leto se želimo mestu predstaviti z drugačno tematiko,« je dodal Ostrež. (Se nadaljuje)

×