Evro bankovci, štipendije, bankovci / Foto: Pixabay

Večina štipendij oproščena plačila dohodnine

Štipendije, ki jih prejemajo učenci, dijaki in študentje za kritje stroškov izobraževanja, štejejo po zakonu o dohodnini med druge dohodke. Kot pojasnjujejo na finančni upravi, so štipendije, izplačane iz državnega proračuna, kot so državne štipendije, štipendije za deficitarne poklice in Zoisove štipendije, oproščene plačila dohodnine. Kadrovske štipendije so za študij v Sloveniji oproščene plačila dohodnine do višine minimalne plače, za študij v tujini pa do zneska minimalne plače, povečanega za 60 odstotkov. Če je kadrovska štipendija višja, se znesek, ki presega to mejo, všteva v davčno osnovo in se obdavči kot vsak drug dohodek, pri tem pa se akontacija dohodnine praviloma izračuna in plača po stopnji 25 odstotkov od davčne osnove.

Štipendije za raziskovalce na (podoktorskem) študiju oziroma usposabljanju so obdavčene kot vsak drug dohodek, od katerega se plača akontacija dohodnine po 25-odstotni stopnji; vštevajo pa se tudi v davčno osnovo za odmero dohodnine. Če štipendijo izplačuje tuja pravna oseba, mora prejemnik štipendije sam v petnajstih dneh od dneva prejema dohodka oddati napoved za odmero dohodnine od drugih dohodkov. Napoved mora oddati na predpisanem obrazcu, odda jo lahko osebno ali po navadni pošti na katerikoli finančni urad ali po elektronski poti v sistemu eDavki.

Posebnost so štipendisti Fulbrightovega programa. V skladu z memorandumom, ki sta ga podpisali vladi Slovenije in ZDA, se prejemnikom davčna osnova lahko zmanjša za povračilo stroškov, vendar le, če stroške izkažejo in uveljavijo pri davčnem organu.

In kako je z obdavčitvijo ostalih dohodkov, povezanih z izobraževanjem? Dohodnina se ne plačuje od prejemkov za regresiranje ali subvencioniranje študentske prehrane ter mesečnih vozovnic za prevoz učencev, dijakov in študentov, ki se šolajo izven kraja bivanja, in drugih podobnih pomoči, ki se financirajo iz državnega ali občinskega proračuna.

×