Kamnik – Na območju občine Kamnik so lanskoletna neurja in poplave močno poškodovali več objektov, znatna škoda je nastala na komunalni in cestni infrastrukturi, prekinjena sta bila vodovodna napeljava in kanalizacijsko omrežje. Najbolj opustošene so bile doline Črne, Kamniške Bistrice, Bistričice in Tunjic, ki so bile skoraj v celoti uničene. Reka Kamniška Bistrica je prestopila bregove na večjem območju svojega toka, vključno z območjem Smodnišnice, mesta Kamnik in Šmarce. Poleg tega se je sprožilo več kot 250 plazov. Učinkovita intervencija pristojnih služb je po navedbah Občine Kamnik preprečila še večjo škodo in omogočila hitro interventno sanacijo kritične infrastrukture, s čimer so bili vzpostavljeni dostopi do stanovanjskih in drugih pomembnih objektov.
Škoda na infrastrukturi je bila po metodologiji Ajda ocenjena na slabih 236 milijonov evrov. »Dejanska škoda na občinski infrastrukturi in plazovih, katerih sanacija je v pristojnosti občine, bo znana šele po izvedbi vseh sanacijskih ukrepov in po izbiri najugodnejših izvajalcev na javnih razpisih za posamezna sanacijska dela. Končna vrednost teh del lahko bistveno odstopa od ocenjenih vrednosti, ki se vpisujejo v sistem Ajda,« so pojasnili na kamniški občini.
Največji izziv so plazovi
Kamniška občina se trenutno spopada z največjimi izzivi pri sanaciji plazov in pomoči razseljenim prebivalcem. Na 60 plazovih in usadih še vedno potekajo različne aktivnosti. Doslej je bilo saniranih šest večjih plazov za hišami, trenutno pa poteka sanacija obsežnih območij v Košišah in Snoviku. Pripravljenih je 19 sanacijskih projektov, ki čakajo na pozitivno recenzijo Državne tehnične pisarne. Na preostalih plazovih in usadih izvajajo geološke raziskave in pripravljajo sanacijske projekte na podlagi prejetih laboratorijskih poročil. V teku so tudi naročila za izbiro projektantov za sanacijo dodatnih devetih plazov. Od konca intervencije je Občina Kamnik sanirala že 35 zemeljskih plazov, pri čemer so stroški sanacije skupno znašali več kot 1,9 milijona evrov.
Sanacija prizadetega območja
Občina Kamnik je za izvajanje ukrepov po lanskoletnih poplavah 4. avgusta prejela predplačilo v višini 8.226.800 evrov. »Sredstva, ki smo jih prejeli kot predujem na podlagi ocene škode v aplikaciji Ajda, so že porabljena, saj so pogodbene vrednosti prevzetih del že presegle znesek, ki nam je bil nakazan v obliki 40-odstotnega predplačila. Zato bo potrebno čimprejšnje dodatno nakazilo sredstev iz državnega proračuna, saj se v nasprotnem primeru sanacija na območju občine Kamnik lahko ustavi,« so opozorili na Občini Kamnik.
Ob tem so poudarili, da se država prepočasi odziva glede izplačil oziroma načina izplačila iz rednega programa. »Od novembra lanskega leta pošiljamo na državo dopise s prošnjo za nakazilo preostalega dela do sto odstotkov predvidenih ali realiziranih sredstev obnove za posamezno škodo, vpisano v Ajdo, oziroma za pokritje razlike med že nakazanim predujmom in dejanskim stroškom sanacije za posamezna dela, a jasnih odzivov s strani države še ni,« so navedli na kamniški občini.
Glavna prioriteta Občine Kamnik bosta v prihodnjih mesecih sanacija in zaščita prizadetega območja. To vključuje pripravo in usklajevanje potrebne dodatne dokumentacije za sanacijo prizadetega območja z Državno tehnično pisarno. »Naša prioriteta je pridobivanje državnih sredstev, da bosta lahko sanacija lokalne infrastrukture in zaščita naših občanov potekali intenzivno tudi v prihodnje. Zaščita občanov namreč ostaja naša glavna skrb,« so še poudarili.