Rihard Pelko s pečjo za pico, ki je najbolj izposojeni predmet v knjižnici stvari, na voljo pa so še mnogi drugi uporabni izdelki: od globinskega sesalca, raznega orodja do opreme za kampiranje. / Foto: Tina Dokl
Rihard Pelko s pečjo za pico, ki je najbolj izposojeni predmet v knjižnici stvari, na voljo pa so še mnogi drugi uporabni izdelki: od globinskega sesalca, raznega orodja do opreme za kampiranje. / Foto: Tina Dokl
Taborniki obogatili knjižnico stvari
V knjižnici stvari KR po stvar v Kranju si je ta čas možno izposoditi 165 različnih predmetov za dom, vrt, šport, kampiranje … Taborniki, ki vodijo ta okoljsko naravnani projekt, si želijo okrepiti članstvo in povečati izposojo.
Kranj – Pod okriljem Društva tabornikov rod Stane Žagar – mlajši je v Kranju pred štirimi leti zaživela knjižnica stvari KR po stvar, ki je še danes edina na Gorenjskem. Knjižnice stvari delujejo podobno kot običajne knjižnice, le da so uporabnikom namesto knjig na voljo različni uporabni predmeti za gospodinjstvo, dom, šport in prosti čas, ki jih potrebujejo le občasno. Kot je poudaril Rihard Pelko, načelnik rodu Stane Žagar – mlajši in eden od vodij projekta, je ta v prvi vrsti okoljsko naravnan, je neprofiten in ga poganjajo izključno taborniški prostovoljci. Knjižnico stvari so v zadnjem času obogatili z novimi predmeti in jih sedaj obsega že 165, želijo pa si okrepiti članstvo in povečati izposojo. Od leta 2021 so imeli 403 izposoje, sicer pa imajo 101 registriranega člana, od tega ima ta čas dobra četrtina aktivno uporabnino.
Kot je pojasnil Pelko, člani z izposojo v knjižnici stvari prihranijo denar za nakup predmeta, ki bi ga uporabili le nekajkrat letno, hkrati pa pomagajo ohranjati okolje, saj souporaba zmanjšuje pritiske na naravne vire in količino odpadkov. Sprva so izposojali pretežno opremo iz društvenega fonda. »Taborniki delujemo v širokem spektru aktivnosti. Imamo predmete za kuhinjo, kampiranje, prosti čas, orodje …, a ta oprema kakih dvesto dni na leto stoji v našem skladišču, zato smo se odločili, da jo ponudimo v uporabo tudi drugim,« je razložil Pelko. Knjižnico stvari so nato obogatili tudi z doniranimi predmeti, nekaj pa so jih dokupili. Veseli so donacij; s pomočjo Gorenjske banke so tako nedavno kupili dodatno orodje, poleg tega pa skušajo črpati sredstva na razpisih, kar jim omogoča nakup in vzdrževanje opreme. V tem letu se bodo še posebej posvetili širjenju glasu o knjižnici stvari, saj jim je uspelo pridobiti Erasmus projekt v okviru programa Evropska solidarnostna enota.
Najbolj izposojeni predmet je sicer peč za pice, ki je po podatkih Pelka na terenu skoraj pol leta. Precej povpraševanja je tudi po zvočniku z mikrofonom, motorni žagi, poleti po plinskem hladilniku za kampiranje, sodčkih za pijačo, baterijskih reflektorjih za zabave ali za delo v temnejših prostorih. Zadnja pridobitev je globinski sesalec, sicer pa imajo že naročen tudi sup, projekcijsko platno na stojalu, kupili bodo šotor za štiri osebe … V knjižnici stvari je še vrsta drugih uporabnih predmetov: od žarov, sušilnika sadja, aparata za pripravo sladoleda, napihljivega ležišča, gasilskih miz in klopi do kanuja, avtomobilskega nosilca za kolesa, drobilnika vej, motorne kose, baterijskega vrtalnika, prekopalnika in šivalnega stroja. Vse predmete imajo predstavljene na spletni strani projekta.
Izposojo v knjižnici stvari si lahko uporabnik zagotovi s plačilom letne uporabnine v višini 25 evrov ali z donacijo predmeta z liste želja, na kateri so ta čas npr. teleskop, strešni nosilec za avto, pištola za barvanje … »Uporabnik ima pravico do neomejene izposoje. Posamezni predmet si lahko izposodi za en teden, če ni rezerviran, pa lahko izposojo podaljša še za en teden,« je pojasnil Pelko. Knjižnica stvari sicer deluje v logističnem centru kranjske civilne zaščite (pri AMZS-ju), uradne ure pa imajo ob torkih od 17. do 18. ure.