Turistično društvo Bled že vrsto let organizira delavnico izdelave adventnih venčkov, na kateri se ustvarjalnost prepleta z dobrodelnostjo. / Foto: Tina Dokl
Adventni venčki za dober namen
V nedeljo je zagorela prva adventna sveča, ki je naznanila začetek prazničnega časa. Pred tem je Turistično društvo Bled pripravilo tradicionalno delavnico, na kateri so izdelovali adventne venčke za dobrodelni namen.
Bled – Rdeči, oranžni, beli, zeleni, zlati in srebrni adventni venčki so rezultat delavnice, ki jo že vrsto let pripravlja Turistično društvo Bled. V preteklosti so ob tem pripravili razstavo z izborom najlepših adventnih venčkov, že deset let pa združujejo ustvarjalnost z dobrodelnostjo. Kot je pojasnila predsednica društva Vanja Piber, izkupiček od prodaje adventnih venčkov v okviru Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste - Polje namenimo eni od socialno ogroženih družin iz blejske občine.
Delavnica, ki je potekala dva dni, je privabila več kot trideset udeležencev. Skupaj so izdelali šestdeset adventnih venčkov, pri čemer je vsak udeleženec izdelal en venec za svoj dom, preostali pa so namenjeni dobrodelni prodaji. Ta je potekala minuli konec tedna na Jezerski promenadi na Bledu, kjer so se obiskovalci lahko okrepčali tudi s posmodulo. Kot je dejala predsednica, so letos zbrali 1652 evrov.
Pri izdelavi venčkov so bili, kot je pojasnila vodja delavnice, upokojena cvetličarka Meta Kenda, pozorni na barvno usklajenost in natančno izvedbo. »Dekoracija mora biti prefinjena in skladna z vašim prostorom. Pri izdelavi uporabljamo izključno naravne materiale, kot so cipresa, smreka, tisa, bodika, borovec, brinje, bršljan in mah. Torej zelenje, ki je trpežno in dlje časa obstojno. Za piko na i poleg sveč dodamo še okrasne detajle, kot so šipek, storži, pentlje in kroglice.« Zelenje in druge naravne dodatke so udeleženci nabrali in prinesli sami, medtem ko je društvo zagotovilo pletene obroče, ki so podlaga za vence.
Podpredsednica Turističnega društva Bled Jana Špec je poudarila, da dogodek ne le ohranja tradicijo, temveč tudi povezuje skupnost in prinaša pomoč tistim, ki jo najbolj potrebujejo. »Okusi ljudi pri izbiri venčkov so zelo različni. Nekateri prisegajo na razkošne kreacije, medtem ko drugi raje izbirajo minimalistične, naravne različice,« je dodala.
Delavnic se vsako leto udeleži Natalija Kos, kot pravi, predvsem zaradi prijetnega druženja in dobrodelnega namena. »Najlepši so mi naravni venčki, izdelani iz smrekovih vej in storžev. Letos sem za svoj dom ustvarila venček z rdečimi in zlatimi kroglicami, ki se popolnoma ujemajo s prazničnim vzdušjem.«
Prvič pa se jim je pridružil Igor Dežman, ki je že pred tem trideset let sam doma izdeloval vence. »Material vselej naberem v gozdu, pri čemer mi je najljubša jelka, saj je prožna in se lepo oblikuje. Prisegam na naravni videz, a hkrati mi je všeč, da so moji venčki čim bolj pisani,« je povedal.