Dodatno označevanje avtobusov, da bi otroci lažje prepoznali pravega, ni dovoljeno. Občina Jesenice zato poziva starše, naj otroke poučijo o prepoznavanju avtobusov glede na vozni red. / Foto: Nik Bertoncelj
Avtobus ne bo vozil do šole
Kljub prizadevanjem staršev, šole in Občine Jesenice, da bi avtobus šolarje s Hrušice pripeljal do postajališča pri Osnovni šoli Toneta Čufarja, se to ne bo zgodilo. Kot so pojasnili pristojni, bi uvedba postajališča zahtevala spremembo obstoječih medkrajevnih linij in voznih redov.
Jesenice – Vse od začetka šolskega leta si starši, šola in Občina Jesenice prizadevajo, da bi avtobusi, ki vozijo šolarje s Hrušice v Osnovno šolo Toneta Čufarja, pripeljali do postajališča pri šoli. Zaradi sprememb v načinu izvajanja šolskih prevozov jih namreč vozijo do postajališča pri zdravstvenem domu, od tam pa morajo pešačiti kakih 550 metrov do šole.
Pred dnevi se je jeseniški župan Peter Bohinec udeležil sestanka na Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa, na katerem so govorili tudi o tem vprašanju. A se Bohinec s sestanka ni vrnil z dobrimi novicami. Kot so namreč povedali na Občini Jesenice, so jeseniškemu županu odgovorni za javni potniški promet pojasnili, da bi uvedba postajališča pri šoli zahtevala spremembo obstoječih medkrajevnih linij in voznih redov. Obenem bi s tem morali ukiniti postajališče pri zdravstvenem domu, ki pa je ena izmed najpomembnejših in najpogosteje uporabljenih postaj za potnike, so mu pojasnili. Zato je rešitev operativno in logistično neizvedljiva, saj bi povzročila motnje v delovanju celotnega prometnega sistema, so zatrdili.
Župan je na omenjenem sestanku predlagal tudi posebno označevanje avtobusov, ki vozijo s Hrušice, da bi mlajši učenci lažje prepoznali pravi avtobus. A po pojasnilu Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa je dovoljeno le označevanje avtobusov s smernimi tablami, zato tudi tega predloga ne morejo uresničiti.
Župan je na sestanku opozoril še na zamude avtobusov na relaciji Hrušica–Osnovna šola Toneta Čufarja ter na dejstvo, da avtobusa občasno sploh ni. A kot so mu pojasnili, so razlogi za zamude pogosto povezani z dejavniki, na katere prevozniki nimajo vpliva, kot so zastoji zaradi nesreč, cestna dela ali vremenske razmere. Po njihovih navedbah trenutno ni sistema, ki bi omogočal sprotno zbiranje podatkov in obveščanje potnikov o zamudah ali odpovedih voženj. Tak sistem naj bi uvedli do konca leta 2025.