Letalo prevažalo medicinski material
Branislav Panis, predsednik žirije Žive, Tanya Hristova, županja mesta Gabrovo, Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled, in Andreja Rihter, direktorica FSK / Foto: arhiv ZKB
Blejski grad prejel nagrado živa
Blejski grad je prejemnik nagrade živa za najboljše območje slovanske dediščine.
Gabrovo – Forum slovanskih kultur je v Gabrovem v Bolgariji na svojem letnem kongresu že desetič podelil nagrade živa najboljšim slovanskim muzejem. Za prestižni naslov se je potegovalo dvajset muzejev iz desetih držav, med njimi trije iz Slovenije: Loški muzej Škofja Loka, Muzej novejše zgodovine Celje in Blejski grad.
Nagrado živa za najboljši slovanski muzej je prejel Pokrajinski zgodovinski muzej Ruse v Bolgariji, nagrado za najboljše območje slovanske dediščine pa Blejski grad. Podelili so še častno priznanje za promocijo nesnovne kulturne dediščine, ki si ga je prislužil hrvaški Muzej Bećarac, ter pet priznanj živa v letu 2024. Priznanje je pripadlo tudi Fotografski hiši Pelikan, in sicer Muzeju novejše zgodovine Celje za trajnostni razvoj.
Nagrado je na dogodku sprejela direktorica Zavoda za kulturo Bled Lea Ferjan, ki se je zahvalila ekipi, s katero je sodelovala pri pripravi kandidature in strokovni predstavitvi Blejskega gradu v juniju mednarodni žiriji. »Nastop na konferenci pa je bil izpeljan z željo in energijo, da pri komisiji razpršim še zadnje dvome, da si kipec slovanske boginje življenja zasluži prav Blejski grad,« je dejala in še dodala, da so se udeleženci iz Slovenije neizmerno razveselili obeh priznanj za svoje delo. »Ki ga z veseljem strokovno opravljamo in rezultate delimo z lokalno skupnostjo in obiskovalci od blizu in daleč. V resni in elitni mednarodni konkurenci ob strogi žiriji je težko doseči vrh.«