Visoke cene in pomanjkanje stanovanj sta v Kranjski Gori velika izziva. / Foto: Primož Pičulin
Brez stanovanj ni prihodnosti
Stanovanja so temelj vitalne in uspešne skupnosti, vendar se Občina Kranjska Gora srečuje z
resnimi izzivi na tem področju. Da bi se posvetili stanovanjski problematiki, so začeli pripravljati stanovanjsko strategijo.
Kranjska Gora – Visoke cene nepremičnin, pomanjkanje stanovanj za mlade in delovno silo ter vpliv turizma in »vikendaštva« otežujejo dostop do primernih bivališč. Da bi se posvetili tem težavam, so na občini začeli pripravljati stanovanjsko strategijo, za katero so angažirali IPoP – Inštitut za politike prostora. Prvi koraki so že narejeni, saj so pred kratkim izvedli prvo javno razpravo, na kateri so predstavili začetne smernice in prisluhnili občanom.
Kot je povedal Urban Jeriha iz IPoP-a, stanovanjska politika v Sloveniji postaja vse pomembnejša. »Stanovanja so ključnega pomena za uspešno in vitalno skupnost. Ljudem omogočajo, da ostanejo v kraju, ustvarjajo prihodnost in prispevajo k lokalnemu gospodarstvu,« je poudaril Jeriha. V Kranjski Gori so opazili dve glavni težavi: težave s cenovno dostopnostjo in razpoložljivostjo stanovanj ter pogoji za razvoj turizma in »vikendaštva«, ki vplivajo na lokalni trg. Trenutno so v fazi analize obstoječega stanja. Jeriha je pojasnil, da bodo preučili trenutne razmere na področju stanovanj. Analizirali bodo obstoječo stanovanjsko ponudbo, tipologijo stanovanj ter demografske spremembe v občini. Poseben izziv bo napovedati prihodnje potrebe po stanovanjih, saj bo to v veliki meri odvisno od cenovnih razmer na trgu in dostopnosti zemljišč.
Županja Kranjske Gore Henrika Zupan je poudarila pomen reševanja stanovanjske problematike za dolgoročni razvoj občine. »Stanovanjska politika je ključna, predvsem zaradi izzivov, s katerimi se srečujemo. Nedostopnost stanovanj zaradi visokih cen nepremičnin in pomanjkanje stanovanj za delovno silo sta težavi, ki se jima moramo posvetiti. Stanovanjska strategija nam bo pomagala določiti okvirje za iskanje rešitev,« je dejala županja in opozorila na pomen vključevanja širše javnosti v pripravo strategije. »Želimo, da se čim več ljudi vključi v proces, da bomo lahko oblikovali strategijo, ki bo temeljila na realnih potrebah in pričakovanjih naših občanov,« je poudarila.
Na prvi javni razpravi so bili izraženi različni pomisleki in predlogi. Udeleženci so opozorili na visoke najemnine, ki so pogosto primerljive s tistimi v večjih mestih, kot je Ljubljana, a z nižjim življenjskim standardom. Mnogi so opozorili, da finančno ne parirajo trgu, poleg tega pa je bila omenjena tudi težava kratkoročnega najemanja stanovanj. Nekateri domačini so izrazili občutek, da jih turizem izpodriva. Opozorili so na pomanjkljivo infrastrukturo, kot so trgovine in bančne storitve, ter izrazili dvome glede napovedi, da bodo nova stanovanja zadržala mlade, ki zaradi izobraževanja in kariernih priložnosti pogosto odidejo v večja mesta. »Brez stanovanj za mlade bo dolina izgubljena,« je bilo slišati.