Gradnja večnamenske športne dvorane je načrtovana pri Osnovni šoli Vodice. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Gradnja večnamenske športne dvorane je načrtovana pri Osnovni šoli Vodice. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Deljena mnenja o gradnji večnamenske dvorane

Tudi v drugi obravnavi letošnjega proračuna Občine Vodice je bila v ospredju gradnja večnamenske športne dvorane, del občinskih svetnikov namreč meni, da je prevelik zalogaj.

Vodice – Devet vodiških občinskih svetnikov je podprlo letošnji občinski proračun, načrtovan v višini 8,1 milijona evrov, šest jih je glasovalo proti. Pričakovanih prilivov je za 7,6 milijona evrov, od tega okoli 4,5 milijona davčnih prihodkov, dobra dva milijona je nepovratnih državnih sredstev za sofinanciranje izgradnje večnamenske športne dvorane, 435 tisoč evrov evropskih sredstev za sofinanciranje izgradnje fekalne kanalizacije na Skaručni in v Utiku. Za ta projekt, ob katerem načrtujejo še sočasno ureditev druge komunalne in cestne infrastrukture, je sicer odobrenih 870 tisoč evrov, pri gradnji dvorane pa pričakujejo skupno tri milijone evrov podpore. V tej višini je glede na ocenjeno vrednost investicije predviden tudi vložek občine, ki ga prihodnje leto nameravajo zagotoviti tudi z najemom posojila. »Ne bomo več imeli priložnosti, da dvorano zgradimo za tri milijone evrov,« je dejal župan Aco Franc Šuštar. Poudaril je tudi, da proračun kljub rekordni investicijski naravnanosti ohranja socialne standarde. »Dodana vrednost je projekt Prostofer, s katerim bomo starejšim občanom, ki sami ne vozijo, nimajo svojcev ali imajo nizke mesečne dohodke, omogočili prevoz po nujnih opravkih in do javnih zdravstvenih ustanov,« je dodal.

Svetniki, ki so skeptični do izgradnje dvorane v naslednjih dveh letih, so opozorili na tveganja in finančne posledice.

Del proračuna sta postala tudi sklada za celovito prenovo občinskega objekta oziroma doma krajanov v Utiku ter stavbe vrtca Skaručna. Na podlagi sprejetih odlokov o ustanovitvi skladov je predvideno zagotavljanje minimalnega zneska 50.000 evrov letno. Poleg tega je novost uvedba participativnega proračuna. Na seji občinskega sveta so potrdili odlok, ki določa postopek izvedbe, ter v letošnjem proračunu za ta namen predvideli 30.000 evrov.

V podpori predlaganemu proračunu so svetniki poudarili pomen odobrenih sredstev in da je težko pričakovana večnamenska športna dvorana, načrtovana od leta 2012, ključna za nemoteno delovanje osnovne šole, prav tako pa bo po njihovem mnenju pomembna pridobitev za različna društva in občane nasploh. Občina trenutno ponavlja razpis za izbor izvajalca, saj sta ponudbi, ki ju je prejela po objavi javnega naročila lani decembra, presegali ocenjeno vrednost naložbe. Svetniki, ki so skeptični do izgradnje dvorane v naslednjih dveh letih, so opozorili na tveganja in finančne posledice. Po njihovi oceni bo investicija več let vplivala na finančno stanje občine in tako omejila možnosti izvajanja drugih nujnih projektov. Tilen Jeraj, ki je na prejšnji seji predlagal umik dvorane iz proračuna, je poudaril, da se pogodbi o sofinanciranju z ministrstvoma za izobraževanje in za gospodarstvo iztečeta konec leta, z Eko skladom pa prihodnjo pomlad in da jih ni mogoče podaljšati. Svetnica Urška Cankar Bošnjak pa je med drugim ponovila predlog, da se razpiše posvetovalni referendum, na katerem bi občanom dali možnost, da izrazijo svoje mnenje o dvorani. Uvrstili so ga na dnevni red in o njem začeli razpravo, vendar odločitve (še) niso sprejeli, saj so sejo v poznih večernih urah prekinili.