Slavnostni govornik na spominski slovesnosti ob 83. obletnici Poljanske vstaje je bil Uroš Lipušček. / Foto: Primož Pičulin
Demokracija znova na preizkušnji
S spominsko slovesnostjo pri Brdarju v Vinharjah so se minulo soboto spomnili dogodkov pred triinosemdesetimi leti, ki jih danes opredeljujemo kot poljanska vstaja.
Vinharje – »Čeprav je od poljanske vstaje minilo 83 let, se svet še vedno sooča s problemi, ki so takrat privedli do druge svetovne vojne, in nismo nič bolj varni kot naši predniki v tistem času,« je opozoril slavnostni govornik na tokratni slovesnosti Uroš Lipušček. Poudaril je, da je demokracija danes znova na preizkušnji, saj okoli nas divjajo hude vojne, podira se politični ustroj, ki je nastal po drugi svetovni vojni, naraščajo avtokratske težnje. Zato je po njegovem prepričanju skrajni čas, da se navadni ljudje zbudimo in od politikov odločno zahtevamo, da se opredelijo za mir in mednarodno sodelovanje.
Take prireditve, kot je bila sobotna v Vinharjah, so po Lipuščkovih besedah odlična priložnost, da tudi mlade generacije opomnimo na nevarnost vojn. Obudili in počastili so namreč spomin na Poljance, ki so v času, ko so se vsi bali in trepetali pred okupatorjem, zbrali pogum za upor. Spomnili so, da je nemški okupator tudi iz Poljanske doline začel izseljevati cele družine, najprej v Srbijo. »Na slovenskem ozemlju so načrtovali izgon četrt milijona prebivalcev,« je dejal Lipušček in dodal, da so tako usodo namenili tudi prebivalcem Poljanske doline, zato so že 21. decembra 1941 objavili poziv k splošni vstaji. »V vsej takratni Evropi v tem času ni bilo enakovredne vstaje proti nacistom.« Pozivu se je takoj odzvalo 344 domačinov. Številni so izgubili življenje v borbi z okupatorjem, zato je obsodil vandalsko skrunjenju spomenikov NOB na tem območju. Prav tako pa se Lipuščku zdi težko razumeti vodilne politike, ki nam znova napovedujejo mračne čase in vojno ekonomijo v Evropski uniji. »Namesto o vojni bi se morali pogovarjati o miru in novi varnostni strukturi Evrope, v kateri bo zagotovljena varnost in ozemeljska celovitost vseh držav, tudi najmanjših.«