Povprečni Slovenec pozna od tri do deset vrst gob. / Foto: Gorazd Kavčič
Dolga tradicija gobarjenja na Loškem
Od danes do nedelje bodo potekali dogodki ob petdesetletnici Gobarskega društva Škofja Loka.
Škofja Loka – Škofjeloško gobarsko društvo, ki je bilo ustanovljeno leta 1974, letos praznuje 50-letnico. Ob tem okroglem jubileju in v spomin letos preminulemu mentorju, dolgoletnemu članu in predsedniku društva Andreju Jesenku organizira v sodelovanju z Loškim muzejem tridnevno gobarsko dogajanje.
Tako bo ta petek, 25. oktobra, v muzejski sobi ob 18. uri predavanje Luke Šparla z naslovom Tradicija gobarjenja na Škofjeloškem in današnji pomen gob. Ekolog in naravovarstvenik Luka Šparl bo odgovarjal tudi na različna vprašanja, saj je član več gobarsko-mikoloških društev, izvajalec pedagoških aktivnosti na Univerzi za tretje življenjsko obdobje v Ljubljani in dolgoletni mentor študentom na raziskovalnih taborih po Sloveniji.
Ob 19. uri bo sledilo odprtje razstave v Okroglem stolpu. Tam si bo moč ogledati gobe, nabrane na Škofjeloškem. Na območju Škofje Loke namreč uspeva vrstno pestra paleta gliv. Delček teh je zbran v popisu področja Loške učne poti (LUP). Popis je leta 2009 začel dolgoletni član in predsednik Gobarskega društva Škofja Loka, zaščitnik in ljubitelj narave ter eden najboljših poznavalcev gob v Sloveniji Andrej Jesenko. V njem je zabeležil blizu dvesto vrst gob, njegovo namero pa nadaljujejo aktivni člani društva.
V družbi Romine Pleško, predsednice mikološke komisije Gobarskega društva Škofja Loka, bo na sobotnem sprehodu, ki se bo na grajskem dvorišču začel ob 11. uri, moč raziskovati naravo, iskati gobe in se o njih pogovarjati. Izvedeti bo moč več o redkih in zavarovanih vrstah, ki rastejo na škofjeloškem območju, in spoznavati pomembno vlogo, ki jo imajo glive v različnih ekosistemih. Ob razstavi, ki jo bodo obogatili še s primerki, nabranimi na tem sprehodu, bo tudi degustacija gobjih prigrizkov, na dogodku pa se bo možno tudi včlaniti v Gobarsko društvo Škofja Loka.