V začetku decembra je v domu bivalo že 37 stanovalcev, ki so ob našem obisku okraševali božično drevo. / Foto: Tina Dokl
Dom bo v celoti zapolnjen prihodnje leto
V manj kot mesecu dni se je v novozgrajeni Dom starejših Šenčur vselilo že skoraj štirideset stanovalcev. Investitorji pričakujejo, da bo dom polno zaseden predvidoma do konca prvega kvartala prihodnjega leta.
Šenčur – Dom starejših Šenčur, za katerega je koncesijo pridobilo podjetje Mavida Domovi, ki je del avstrijske skupine Mavida Group, zagotavlja prostor za 157 stanovalcev, ki bodo prebivali v devetih t. i. gospodinjskih skupinah. Od tega so štiri enote v pritličju namenjene osebam z demenco, kjer lahko sprejmejo skupno 48 oseb. »V pritličju je urejena tudi krožna pot, prilagojena osebam z demenco, kar jim omogoča varno gibanje ne glede na vremenske razmere,« je pojasnil direktor podjetja Mariva Real Estate in predstavnik investitorjev Miha Mihalj.
V prvem nadstropju je stanovanjski del z dvema gospodinjskima enotama, medtem ko sta v drugem nadstropju dva negovalna oddelka in posebna oaza, namenjena osebam v paliativni oskrbi, kjer je prostora za deset oseb.
Dom je prve stanovalce sprejel 11. novembra, v začetku decembra pa je v njem bivalo že 37 stanovalcev, predvsem iz šenčurske in okoliških občin. Po Mihaljevih besedah bodo tedensko sprejeli med 10 in 15 novih stanovalcev, dom pa bo polno zaseden predvidoma do konca prvega kvartala prihodnjega leta. »Prejeli smo več kot petsto prošenj, kar kaže na veliko zanimanje zanj,« je povedal Mihalj in dodal, da je bila naložba vredna približno 15 milijonov evrov in se je v primerjavi s prvotno oceno podražila za okoli trideset odstotkov.
Trenutno imajo dovolj kadra za zapolnitev polovice kapacitet. V ekipi je 12 zdravstvenih tehnikov, 10 bolničarjev-negovalcev in 8 gospodinj. »Za popolno delovanje doma nam manjka še približno 10 zaposlenih,« je dejala Lara Logar, namestnica direktorice za področje zdravstvene nege in oskrbe. »Pri zaposlovanju kadra dajemo prednost prijaviteljem, ki izkazujejo občutek in razumevanje za delo s starejšimi, saj je to za nas najpomembnejše.«
V domu delujejo tudi fizioterapevtka in delovne terapevtke, ki vodijo različne aktivnosti in skrbijo za telovadbo stanovalcev. Ob našem obisku so okraševali božično drevo, v decembru bodo med drugim pripravili peko piškotov, na zadnji dan v letu pa novoletno kosilo. »Dom je umeščen v naravno okolje, kar omogoča številne aktivnosti na prostem. Imamo tudi stezo za balinanje, senzorični park, sadovnjak in velik terarij, v katerega bomo kmalu naselili dva kuščarja in kameleona,« je še navedla Logarjeva.
V prihodnje bodo stanovalcem poleg osnovne oskrbe na voljo tudi pedikura in frizerske storitve. »Prizadevamo si, da bi bila v ponudbi še zobozdravstvena storitev, sicer pa je naša prednostna naloga, da dom v celoti zapolnimo, da zaživi in da se stanovalci v njem dobro počutijo,« je poudaril Miha Mihalj.
Investitor načrtuje gradnjo podobnega doma tudi v Škofji Loki, pri čemer bodo k projektu aktivno pristopili zdaj, ko je dom v Šenčurju zaključen. »Idejni projekt je že skoraj pripravljen, moramo ga dokončati in vložiti prošnjo za gradbeno dovoljenje,« je pojasnil Mihalj.
Šenčurski župan Ciril Kozjek je zadovoljen, da so v občini po dolgih letih čakanja dobili dom starejših. »Zelo sem vesel, saj imamo več kot šestdeset občanov, ki so trenutno nameščeni v drugih domovih, nekateri pa se že vračajo v rojstni kraj,« je dejal. Povedal je še, da je občina podelila koncesijo za izvajanje osnovne zdravstvene dejavnosti v domu. »Izbrana zdravnica bo program splošne ambulantne dejavnosti izvajala v obsegu 0,63 tima, kar pomeni, da bo v domu prisotna trikrat tedensko,« je pojasnil župan.