Računsko sodišče je v reviziji poslovanja Občine Gorje za leto 2022 ugotovilo nekaj nepravilnosti. / Foto: Nik Bertoncelj

Računsko sodišče je v reviziji poslovanja Občine Gorje za leto 2022 ugotovilo nekaj nepravilnosti. / Foto: Nik Bertoncelj

Gorjam mnenje s pridržkom

Računsko sodišče je v reviziji dela poslovanja Občine Gorje za leto 2022 izrazilo mnenje s pridržkom. Razlog za to so bili nekateri primeri, ko občina ni ravnala v skladu s predpisi in pogodbenimi določili.

Gorje – Revizija je zajela področja, kot so priprava proračuna, zaključni račun proračuna, prodaja nepremičnin, oddaja prostorov v najem, javna naročila pri investicijskih odhodkih, tekoči transferi nepridobitnim organizacijam in ustanovam ter zadolževanje. Računsko sodišče je ugotovilo, da občina v proračunu za leto 2022 ni prikazala ocene realizacije prejemkov in izdatkov za leto 2021, poleg tega pa župan pri sklicu seje občinskega sveta ni uvrstil na dnevni red obravnave polletnega poročila o izvrševanju proračuna za leto 2022. Samo polletno poročilo o izvrševanju proračuna je bilo po oceni sodišča nepopolno.

Nekaj pomanjkljivosti

Nepravilnosti so bile ugotovljene tudi pri načrtu razpolaganja z nepremičnim premoženjem. V štirih primerih občina ni objavila namere o sklenitvi neposredne pogodbe pred prodajo nepremičnin ali oddajo stvarnega premoženja v brezplačno uporabo. Poleg tega je v štirih primerih oprostila plačilo uporabnine, ni podpisala pogodb za oddajo šolskih prostorov v občasno uporabo in ni sprejela cenika za uporabo šolskih prostorov. Občina tudi ni zagotovila pravočasnega pobiranja proračunskih prejemkov in njihovega prenosa v proračun. Računsko sodišče je navedlo tudi pomanjkljivosti v postopkih javnih naročil, saj je občina v enem primeru v razpisni dokumentaciji omejila konkurenco. V štirih primerih pred uvrstitvijo projektov v načrt razvojnih programov ni pripravila ustrezne dokumentacije. V dveh primerih pa občina pri plačilu obveznosti ni upoštevala zakonskega plačilnega roka.

Ugotovljeno je bilo še, da je direktor občinske uprave izdal odločbi o dodelitvi sredstev za obnovo kulturnih spomenikov brez županovega pooblastila, predsednica komisije za izbor izvajalcev prireditev pa je bila interesno povezana s prejemnikoma sredstev. Objava razpisov in razpisna dokumentacija za sofinanciranje programov za mlade ter prireditev pa niso vsebovale vseh zakonsko obveznih sestavin. Občina Gorje tudi ni v celoti izvajala nadzora nad zadolževanjem javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je, in ni pridobila podatkov o njihovi zadolženosti na koncu leta 2022. Prostovoljnemu gasilskemu društvu Podhom je dodelila sredstva v višini 42.401 evrov za odplačilo obveznosti iz pogodbe o finančnem lizingu, kar ima po oceni Računskega sodišča enak učinek kot zadolžitev občine brez potrebnega soglasja ministrstva za finance.

Že sprejeli popravljalne ukrepe

Računsko sodišč kljub ugotovljenim nepravilnostim ni zahtevalo odzivnega poročila, saj je občina že sprejela popravljalne ukrepe, kjer je bilo to mogoče. Kot je pojasnil župan Občine Gorje Peter Torkar, so sklep o izvedbi revizije prejeli konec februarja. Od takrat dalje so aktivno sodelovali v postopku in bili seznanjeni tudi z izrečenim mnenjem. »Glede na končno poročilo računskega sodišča nobena nepravilnosti ni bila kritična,« je dejal in poudaril, da je namen revizije opozoriti na pomanjkljivosti, Občina Gorje pa bo upoštevala vsa priporočila.