Gradbeni material, nezakonito odlaganje, Gorje / Foto: Občina Gorje

Po besedah župana Gorij Petra Torkarja so skupaj s pristojnimi institucijami takoj sprožili nujne ukrepe za zaščito vira pitne vode, večino sanacije pa so že opravili. / Foto: Občina Gorje

Gradbeni odpadki končali v naravi

Voda iz vodovodnega sistema Radovna je po neustreznem odlaganju gradbenega materiala na vodovarstvenem območju skladna s predpisi in primerna za uživanje, so sporočili iz Infrastrukture Bled.

Gorje – Kot smo poročali pred dnevi, so v občini Gorje na več mestih odkrili razlitje snovi, podobne mulju, ki se je izkazala za gradbeni odpadek. Najbolj skrb vzbujajoče je, da so sledi našli tudi znotraj zavarovanega območja Triglavskega narodnega parka in vodovarstvenega območja zajetja Ovčja jama, od koder se s pitno vodo oskrbujejo prebivalci občin Gorje, Bled in Radovljica. Župan Gorij Peter Torkar sicer zagotovlja, da so v sodelovanju s pristojnimi institucijami takoj sprožili nujne ukrepe za zaščito vira pitne vode, večino sanacije pa so že opravili.

Elektro Gorenjska: »Da bi v prihodnje preprečili podobne primere, bomo uvedli dodatne nadzorne mehanizme.«

Mulj je posledica infrastrukturnih del, ki jih izvaja Elektro Gorenjska v sklopu gradnje kabelske kanalizacije na območju Gorij. Pri tem je zunanji izvajalec uporabil tehnologijo horizontalno vodenega vrtanja, pri čemer je nastalo 42 kubičnih metrov mulja, sestavljenega iz kamenja, rečnega proda in bentonita brez prisotnosti aditivov. Čeprav je bil zunanji izvajalec pogodbeno zavezan k pravilnemu odstranjevanju odpadkov, so se ti zna­šli na neprimernih lokacijah, vključno z vodovarstvenim območjem. »Takoj, ko smo bili obveščeni o izrednem dogodku, smo ga klasificirali kot okoljski incident, h kateremu smo pristopili z najvišjo stopnjo odgovornosti in skrbnosti. Od izvajalca smo pridobili ustrezna pojasnila in ugotovili, da z odpadki ni ravnal skladno s pogodbo. Zato smo od njega zahtevali takojšnjo sanacijo nastale situacije,« pojasnjujejo na Elektru Gorenjska in poudarjajo, da je odgovornost za nepravilno ravnanje v celoti na strani izvajalca del, ki je dolžan zagotoviti ustrezno ravnanje z odpadki in spoštovanje pogodbenih obveznosti.

»Da bi v prihodnje preprečili podobne primere, bomo uvedli dodatne nadzorne mehanizme. Z vsemi zunanjimi izvajalci bomo vzpostavili še strožje postopke poročanja in rednega preverjanja evidenčnih listov o odloženih odpadkih. Prav tako bomo dodatno zaostrili pogoje za odvoz vrtalnih odpadkov, vključno z vnaprejšnjim preverjanjem deponij in zbiralcev odpadkov. Od izvajalcev bomo zahtevali predložitev dokazil o dejanski lokaciji odlaganja še pred zaključkom del,« so še zapisali.

Voda je primerna za uživanje

V Javnem zavodu Triglavski narodni park predhodnih informacij o nepravilnem odlaganju odpadkov niso imeli, opozarjajo pa, da kakršen koli odpaden material ne sodi v naravo, pa naj gre za območje Triglavskega narodnega parka ali za kakšno drugo območje, pač pa sodi na mesta za odlaganje posamezne vrste materiala. »Skrb za čisto vodo v najširšem pomenu je ključna za ohranjanje biotske raznolikosti, za zaščito vodnih virov. Voda je že od nekdaj pomembna za življenje oziroma naselitev na območju Triglavskega narodnega parka, vodotoki in jezera pa krajini Triglavskega narodnega parka dajejo tudi značilno podobo,« so poudarili. Iz Infrastrukture Bled so medtem sporočili, da analize kažejo prisotnost bentonita s primesjo polimerov, voda iz vodovodnega sistema Radovna pa je skladna s predpisi in primerna za uživanje.