Ob uradnem odprtju Hudičeve brvi sta si v roke segla državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc ter župan Občine Škofja Loka Tine Radinja. / Foto: Primož Pičulin
Ob uradnem odprtju Hudičeve brvi sta si v roke segla državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc ter župan Občine Škofja Loka Tine Radinja. / Foto: Primož Pičulin
Hudičeva brv spet povezuje
Obnova Hudičeve brvi v Škofji Loki je bila v začetku tega meseca zaključena, ob sredinem večernem uradnem odprtju pa je razsvetljena zasijala za domačine in številne obiskovalce.
Škofja Loka – Hudičeva brv je ena najbolj prepoznavnih škofjeloških znamenitosti ter pešpovezava med Puštalom in Fužinsko ulico oziroma Karlovcem ter naprej proti središču mesta. »Hudičeva brv ima za Ločanke in Ločane predvsem simbolen pomen, za nas pa je tudi simbol uspešne popoplavne sanacije. Med 27 mostovi, ki jih je v občini predlani odnesla poplava, smo jih 17 že postavili nazaj, druge pa bomo do konca leta. Tudi to danes praznujemo,« je ob sredinem slovesnem odprtju povedal župan Občine Škofja Loka Tine Radinja in dodal, da je bilo pri tem pomembno uspešno sodelovanje lokalne skupnosti, države in vseh izvajalcev. »Hudičeva brv, ki zopet povezuje oba bregova Sore, napoveduje še dve premostitvi, in sicer med Hosto in Suho ter brv pod Retečami, ki ju krajani težko pričakujejo,« je še dodal in pojasnil, da je bila obnova brvi vredna okoli 286 tisoč evrov.
Odprtja se je udeležila državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc ter skupaj z županom uradno odprla Hudičevo brv.
»Občina Škofja Loka je bila ob dogodku 4. avgusta 2023 med bolj prizadetimi občinami. Na gospodarski javni infrastrukturi je bilo škode za 28 milijonov, na vodotokih pa kar za 46 milijonov evrov. Tako občina kot direkcija sta takoj pristopili k sanacijam, občina pa je dobila tudi predplačilo osem milijonov evrov, kar ji je pomagalo k hitri sanaciji. Seveda pa se zdaj delo nadaljuje v skladu s petletnim sanacijskim programom. Denar za to je zagotovljen,« je povedala Lidija Kegljevič Zagorc in dodala, da je Hudičeva brv sicer manjši projekt v okviru sanacij v občini, a je zelo uspešen, saj so k njemu pristopili racionalno, hkrati pa so zagotovili odporno gradnjo. »Konstrukcija je bistveno močnejša, kot je bila prej, upoštevan pa je tudi vpliv podnebnih sprememb, zato je most dvignjen za okoli osemdeset centimetrov. Tako je Hudičeva brv bolj odporna na podobne dogodke, kot so bili predlani in za katere upamo, da jih bo čim manj,« je še dodala Lidija Kegljevič Zagorc in povedala, da že poteka tudi projekt protipoplavne zaščite na sotočju Poljanske in Selške Sore, pri katerem zelo tesno sodelujeta tako občina kot direkcija, vanj pa se je vključilo tudi ministrstvo za naravne vire in prostor, saj si želijo, da se čim prej uresniči.
Dramska skupina Ana Locopolitana iz Osnove šole Škofja Loka-Mesto je na slovesnosti na svoj način predstavila dogodke, povezane z reko in mostovi na njej, za dobro voljo pa so poskrbeli še glasbena skupina Multi-band ter gospodinje iz Puštala in okolice, ki so spekle dobrote za številne obiskovalce.