Rezidenčna raziskovalka na tretji Humanistični rezidenci Branislave Sušnik v Medvodah je bila Yanina Vidal iz Urugvaja. / Foto: Peter Šalamon
Humanistična rezidenca Branislave Sušnik
V občini Medvode so tudi letos uspešno izvedli že tretjo Humanistično rezidenco Branislave Sušnik. Tokrat so gostili pisateljico, raziskovalko in učiteljico Yanino Vidal iz Urugvaja.
Medvode – Humanistična rezidenca Branislave Sušnik je nastala v okviru mednarodnega kolektivnega raziskovalnega portala Bivališča Branislave Sušnik in je namenjena preučevanju, prevajanju in razširjanju vedenja in dela slovensko-paragvajske antropologinje Branislave Sušnik, rojene v Medvodah. V okviru programa enkrat letno razpišejo rezidenco, namenjeno špansko govorečim raziskovalkam in umetnicam, ki želijo izpeljati raziskovalni projekt, povezan z Branislavo Sušnik in njenim rojstnim krajem.
Humanistična rezidenca, izvajata jo Založba Malinc iz Medvod in umetniško-kulturno društvo Boja iz Izole, omogoča raziskovalkam in umetnicam, da poglobljeno raziskujejo življenje in delo Branislave Sušnik. Kot pojasnjuje Barbara Pregelj iz Založbe Malinc, je projekt v Medvodah postal stalnica. »Letos raziskovalko v Medvodah gostimo že tretjič. Zelo smo veseli, da lahko s pomočjo različnih partnerjev in podporo Občine Medvode ta projekt nadaljujemo in razvijamo vsako leto znova,« je povedala Barbara Pregelj ob koncu letošnje rezidence v Knjižnici Medvode.
Na tretji rezidenci je sodelovala Yanina Vidal, pisateljica, raziskovalka in učiteljica iz Montevidea. V Sloveniji je bivala med 19. septembrom in 2. oktobrom 2024, v tem času pa je obiskala različne kraje, spoznavala ljudi in raziskovala vpliv Branislave Sušnik. »Ko sem prišla v Slovenijo, sem imela načrt za svoj projekt – performativno predavanje, vendar so me tukajšnji ljudje in okolje spodbudili, da sem ta načrt nekoliko spremenila. Predvsem narava mi je prinesla nove vpoglede, ki jih prej nisem pričakovala,« je pojasnila Vidal. Bivanje v Sloveniji je preživela na Domačiji pr' Lenart na Belem v Polhograjskem hribovju, kjer jo je očarala tamkajšnja narava. Bila je tudi brez avtomobila. »Ta izkušnja je bila zame zelo dragocena. Če bi imela avto, bi morda več časa odkrivala okolico, tako pa sem imela priložnost, da se osredotočim na pisanje in razmišljanje,« je dejala.
V sklopu rezidence je izvedla več intervjujev s slovenskimi raziskovalkami, ki so ji pomagale razumeti položaj žensk v intelektualnem svetu. Poleg tega je vodila delavnico na osnovni šoli, kjer je učence spodbudila k razmisleku o vlogi ženskih raziskovalk. »Pri ustvarjanju projekta sem želela izhajati iz interdisciplinarnih pristopov, saj mi je pomembno, da skozi svoje delo povežem antropologijo, literaturo in gledališče. Pri tem sem se opirala tudi na metode, ki jih je uporabljala Branislava Sušnik pri svojem delu v Paragvaju,« je pojasnila.
Yanina Vidal bo svoje raziskovalno delo zaključila s projektom dokumentarnega gledališča. »Pomembno mi je, da moje končno delo združuje vse elemente, ki sem jih zbrala – od intervjujev in fotografij do zvočnih posnetkov. Verjamem, da bo to delo preplet različnih umetniških in akademskih pristopov,« je sklenila.