Dijaki, ki so sodelovali pri prenovi, z učiteljico Ireno Lončar (levo) in svetovalno delavko Suzano Čajić. / Foto: Luka Zazvonil
Iz kabineta nastala prijazna »dnevna soba«
Dijaki Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole Šolskega centra Kranj so poskrbeli za lepšo in prijaznejšo podobo enega od kabinetov na Osnovni šoli Staneta Žagarja Kranj.
Kranj – Ideja o sodelovanju osnovne in srednje šole se je porodila svetovalni delavki Osnovne šole Staneta Žagarja Kranj Suzani Čajić, ko je opazila, da je njen kabinet že močno potreben slikopleskarske prenove. V pogovoru s kolegico s Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole sta hitro našli rešitev, kako kabinet osvežiti in celo polepšati. V njem so namreč možnost opravljanja praktičnega usposabljanja ponudili dijakom drugega letnika smeri slikopleskar - črkoslikar. S projektom so tako dijakom želeli zagotoviti nova znanja s področja slikopleskarstva in obenem prostor, kjer so novo tehniko lahko prenesli v prakso. »S tem smo poskrbeli tudi za promocijo izumirajočega poklica, saj so naši učenci dijake ves čas lahko opazovali pri delu,« je z rezultatom zadovoljna Suzana Čajić, ki ne skriva navdušenja nad preobrazbo svojega kabineta, ki je po novem zasnovan kot šolska dnevna soba.
Pri delu na terenu je sodelovalo vseh šest dijakov drugega letnika. Še pred začetkom del so na šolo povabili tehnologa iz podjetja, ki jim je zagotovilo barve, da jim je predstavil dekorativno tehniko, ki so jo na steni v šoli dijaki lahko tudi preskusili, je pojasnila organizatorka praktičnega usposabljanja pri delodajalcu in učiteljica praktičnega pouka Irena Lončar. »Naši dijaki iz programa gradbeni tehnik pa so pomagali z idejami, kako prebarvati prostor, in izbrali barve.« V okviru praktičnega pouka, ki ga imajo slikopleskarji ob četrtkih in petkih, so se nato slikopleskarji lotili pleskanja prostora. Še prej so seveda poskrbeli za zaščito predmetov v prostoru, stene pobrusili in zakitali, kjer je bilo treba, nanesli emulzijo in nato stene pobarvali v dveh barvnih tonih, je razložila Irena Lončar. »Eno od sten so okrasili še z dekorativno tehniko, ki so jo s pomočjo strokovnjaka iz podjetja za izdelavo barv spoznali v šoli, na drugo steno pa so za popestritev narisali kroge različnih velikosti.« Na pomoč sta jim občasno z veseljem priskočila tudi dva učenca, ki bi se rada izšolala za slikopleskarja. Za dijake je bilo delo na terenu čisto posebna izkušnja, je poudarila Irena Lončar. »Posebno zadoščenje jim je prineslo, da je nekaj ostalo za njimi. Obenem so se tako lahko soočili tudi z nepredvidljivimi situacijami, ki jih v šoli ne srečajo: razpokami v steni, elektriko ...« Spoznali so še, kako komunicirati s stranko, pa tudi, da se je treba znati prilagoditi in upoštevati mnenje stranke, obenem pa ji znati svetovati. Tako so pridobili precej praktičnih izkušenj še pred tritedenskim praktičnim usposabljanjem pri delodajalcu, ki jih čaka v marcu.
Dotrajan kabinet svetovalne delavke pa so spremenili v prijazen, topel in domač prostor, ki ga Suzana Čajić zdaj imenuje kar dnevna soba. »V tem prostoru potekajo razbremenilni pogovori, učna pomoč, učenci z odločbami tu pišejo preverjanja znanja ... Zato je pomembno, da vzbuja toplino in mir ter odseva dobro energijo,« je poudarila.