Škofjeloški pasijon je bil leta 2016 vpisan na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva in njegova uprizoritev v postno-velikonočnem času leta 2026 bo prva uprizoritev po tem vpisu. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Škofjeloški pasijon je bil leta 2016 vpisan na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva in njegova uprizoritev v postno-velikonočnem času leta 2026 bo prva uprizoritev po tem vpisu. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Izbran nov režiser

Argentinski Slovenec Marcelo Brula bo režiser Škofjeloškega pasijona 2026.

Škofja Loka – Strokovni odbor Škofjeloškega pasijona 2026, ki ga je občinski svet Občine Škofja Loka imenoval v začetku letošnjega marca, je septembra objavil javno povabilo za novega režiserja Škofjeloškega pasijona.

»Na javno povabilo so se prijavili trije kandidati, s katerimi je strokovni odbor opravil razgovore. Člani strokovnega odbora smo bili pozitivno presenečeni in veseli, da so bili vsi trije kandidati zelo strokovni in kompetentni ter z bogatimi gledališkimi izkušnjami. Ta okoliščina je seveda pomenila izziv izbrati primernega kandidata. Po izmenjavi mnenj in glasovanju je bil za režiserja Škofjeloškega pasijona 2026 izbran gospod Marcelo Brula,« pojasnil vodja strokovnega odbora Aleksander Igličar.

Kot je tudi povedal Igličar, je Marcelo Brula argentinski Slovenec, ki se je pred tremi leti z družino preselil v Slovenijo, v Valburgo pri Smledniku. V Buenos Airesu je bil zelo dejaven v slovenski skupnosti, v Slomškovem domu je več kot deset let pripravljal gledališke igre in muzikale. Leta 2018 je pripravil zelo uspešno duhovno uprizoritev velikotedenskega muzikala Kerigma avtorja Martina Sušnika, v kateri je sodelovalo okrog sto mladih igralcev in pevcev, ki jih je pripravljala njegova žena Marta Selan. Pripravljal je tudi postavitev Škofjeloškega pasijona, ki pa zaradi odločitve za selitev v Slovenijo ni bila več mogoča. Po prihodu v Slovenijo se je vključil v Župnijo Ljubljana Dravlje, kjer je v zadnjih treh letih zasnoval odrsko uprizoritev Kristusovega trpljenja na cvetno nedeljo.

»Strokovni odbor je presodil, da so njegove izkušnje na področju ljubiteljskega duhovnega gledališča odločilne, saj priprava in izvedba Škofjeloškega pasijona ne zahtevata zgolj klasičnega režiserja, ampak voditelja pasijonske procesije v duhu očeta Romualda, ki navdušuje in vodi več kot tisoč pasijoncev, ki sodelujejo pri uprizoritvi Škofjeloškega pasijona. V tem smislu je bil Škofjeloški pasijon leta 2016 tudi vpisan na Unescov reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva in njegova uprizoritev v postno-velikonočnem času 2026 bo prva uprizoritev po tem vpisu,« je še pojasnil Aleksander Igličar.

Novega režiserja in njegove načrte naj bi podrobneje predstavili še v tem mesecu.