Največ hrane zavržene v gospodinjstvih
Jesen pod Črnetovim toplarjem je privabila številne obiskovalce, ki so na nedeljsko popoldne uživali v prijetnem druženju. / Foto: Tina Dokl
Jesen pod Črnetovim toplarjem
Turistično društvo Pirniče je v sodelovanju z Ekološko kmetijo Pr' Črnet ponovno pripravilo tradicionalni dogodek Jesen pod Črnetovim toplarjem, kjer so v ospredje postavili ajdo – žito, ki pridobiva pomen v kulinariki, vse več pa je znanega tudi o njeni vsestranski uporabnosti.
Verje – Predsednica Turističnega društva Pirniče Cvetka Židan Valjavec je poudarila, da ajda vedno bolj pridobiva veljavo. »Gre za tradicionalen dogodek, v okviru katerega letos v ospredje postavljamo ajdo, čeprav smo jo v eni od preteklih izvedb že postavili v ospredje. Se nam pa zdi, da si ajda zasluži posebno zgodbo v naši lokalni skupnosti,« je dejala in dodala, da je ajda izjemno bogata žitarica, ki jo zaradi brezglutenskih lastnosti vedno bolj cenijo tudi tisti z različnimi prehranskimi omejitvami. V preteklosti je bila ajda pogosto povezovana z revnejšim prebivalstvom, a danes to živilo pridobiva priljubljenost. »Ajda je bila zgodovinsko gledano žito za reveže, namenjena predvsem kmečki populaciji, a danes skorajda ni človeka, ki ne bi poznal ajdovega kruha z orehi,« je dodala Židan Valjavčeva.
Osrednji del dogodka je vključeval predavanje o vzgoji in pridelavi ajde ter bogato kulinarično ponudbo, kjer so obiskovalci lahko poskusili ajdovo kašo z jurčki, kislo zelje z mesom, ajdove žgance, ajdove štruklje z različnimi nadevi in ajdov čaj. »Ajdov čaj blagodejno učinkuje na telo – pomaga pri krčno-žilnih boleznih, demenci in še marsičem,« je o zdravilnih učinkih ajde povedala predsednica društva.
Za zabavo najmlajših so poskrbeli z otroško ustvarjalnico in poslikavo obraza, za glasbeno popestritev je nastopil mešani pevski zbor Srebrne zvezde, ki deluje pod okriljem Društva upokojencev Pirniče, manjkala pa ni niti pestra stojnična ponudba, v okviru katere so obiskovalci lahko uživali v izdelkih iz ajde, našle pa so se tudi druge domače dobrote, kot so jogurti, siri, salame, čaji in še in še.
Štefan Čebašek z Ekološke kmetije Pr' Črnet, kjer se že vrsto let posvečajo ekološki pridelavi ajde, je ob tej priložnosti delil nekaj ključnih nasvetov za uspešno pridelavo. »Pri pridelavi ajde je pomembno, da jo sejemo na njive, ki niso preveč založene z dušikom, da uporabimo kvalitetno seme in da upoštevamo pravi čas setve,« je pojasnil in poudaril, da je postopek celosten in zahteva natančnost. »Pridelek mora biti požet ob pravem vremenu in pravi luni, ajda pa mora biti dobro posušena in ustrezno skladiščena, drugače lahko pride do plesni.«
Dogodek je obiskovalcem ponudil celovito izkušnjo – od izobraževanja o pridelavi ajde do uživanja v njenih kulinaričnih dobrotah – ter ob tem ponovno poudaril pomen ohranjanja tradicije in lokalnih pridelkov, kot je ajda, ki kljub svoji skromni zgodovini zasluženo pridobiva veljavo v sodobnem svetu.