Na tematski poti Spomini starih Jesenic je postavljenih dvaintrideset informativnih tabel z zgodbami in fotografijami o preteklosti. / Foto: Nik Bertoncelj
Kako je Podmežakla dobila ime Kurja vas
»Pri skoraj vsaki hiši so imeli kure, zato se je naselja prijelo ime Kurja vas ...« Takšen je kratek opis izvora imena Kurja vas, ki je staro ime za jeseniško Podmežaklo. Več o tem delu Jesenic, ki je dal številne znamenite športnike, je predstavljeno na informacijskih tablah v sklopu nove krožne tematske poti Spomini starih Jesenic.
Jesenice – »Naselje Kurja vas je nastalo v prvi polovici 20. stoletja na poraščenem in kamnitem svetu pod visoko planoto Mežakla. Ljudje so si v pusti, mrzli pokrajini, na katero pozimi ne posveti sonce, postavili majhne hiše. Pri skoraj vsaki hiši so imeli kure, zato se je naselja prijelo ime Kurja vas ...« Tako je na informativni tabli, ki so jo postavili v sklopu projekta Spomini starih Jesenic, opisan nastanek imena Kurja vas, ki je staro jeseniško ime za Podmežaklo. Tabla je postavljena v parku v Podmežakli in je del še zadnje etape krožne tematske poti, s katero želijo obiskovalcem (pa tudi domačinom) predstaviti preteklo življenje in razvoj mesta Jesenice. Pot je krožna, dolga je 3,3 kilometra, ob njej pa je skupno postavljenih 32 informacijskih tabel.
Začne se na zahodu, v starem jedru Jesenic, imenovanem Murova, poteka naprej ob nekdanji Gosposvetski cesti (današnjem Centru II) do Kolarjevega parka. Mimo železniške postaje vodi do Trga Toneta Čufarja, do TVD Partizana, čez cesto v Hrenovco ter zdaj še po Hermanovem mostu do Športnega parka Podmežakla oziroma Kurje vasi.
V tej zadnji etapi je osrednji poudarek namenjen znamenitim športnikom, ki izhajajo iz tega dela Jesenic. Tu so zrasli in se kalili uspešni hokejisti, smučarji, nogometaši. Najdaljšo tradicijo ima nogomet, že pred drugo svetovno vojno pa je bil jeseniški šport številka ena smučanje. V Podmežakli so že pred vojno postavili dve smučarski skakalnici in dve nogometni igrišči ter smučarski dom na Mežakli. V Podmežakli so trenirali tudi atletiko, igrali tenis, namizni tenis in kegljali. Po vojni se je začel razvijati hokej, Hokejsko-drsalni klub Jesenice je bil vrsto let najboljši v državi, prav tako Smučarski klub Jesenice. Uspešni so bili sankači, kegljači na ledu, odbojkarji, košarkarji, kegljači, namiznoteniški igralci, strelci pa celo jeseniški boksarji. Pomembno vlogo je po vojni igrala Železarna Jesenice, saj so z njeno pomočjo obnovili ali na novo zgradili med vojno uničene športne objekte. Prav »fabrški delavci« so bili vrhunski športniki, saj so bili mladi, krepki, skozi šport pa so dobili priložnost, da so se dokazovali. Zlata leta jeseniškega športa so bila med 1957 in 1980, obdobje so zaznamovali zlasti uspehi hokejistov, ki so osvojili kar petnajst zaporednih naslovov državnih prvakov. Sledilo je obdobje sprememb, zlasti po zatonu železarne in osamosvojitvi Slovenije. A Podmežakla še vedno ostaja središče in srce jeseniškega športa, tu trenirajo in tekmujejo hokejisti, umetnostni drsalci, igralci kerlinga, nogometaši, kegljači, namiznoteniški igralci, košarkarji, odbojkarji ...
Tematsko pot Spomini starih Jesenic so urejali postopno, zadnjo etapo so predstavili minulo soboto, ko je potekal tudi njen voden ogled, ki ga je vodila lokalna turistična vodnica Maja Simeonov Nedeljkov.
Projekt je v celoti financirala Občina Jesenice, vodi in izvaja ga RAGOR, strokovno pa je sodeloval tudi Gornjesavski muzej Jesenice. Izdali so tudi knjižico z vsebinskim opisom in zemljevidom poti.