Kamniška Bistrica. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjskega glasa

Kamniška Bistrica. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjskega glasa

Kakšna je kakovost vode v zajetju Iverje

Mikrobiološke meritve, ki so pokazale povišane vrednosti v pritokih Kamniške Bistrice, ne kažejo stanja pitne vode v zajetju Iverje, zagotavljajo na kamniški občinski upravi in dodajajo, da pitna voda ostaja vrhunske kakovosti.

Kamnik – V Kamniku je že dlje časa govora o kakovosti pitne vode. Velika večina gospodinjstev se napaja iz zajetja Iverje v dolini Kamniške Bistrice, ki pa je po mnenju nekaterih ogroženo zaradi neurejene kanalizacije višje v dolini in naraščajočega obiska Velike planine. V zadnjih osmih letih ob sofinanciranju Občine Kamnik analizo kakovosti in količine vode severno od zajetja Iverje izvaja Jamarski klub Kamnik. Raziskava, ki so jo v minulem letu opravili v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, je ponovno pokazala na skrb vzbujajoče rezultate mikrobioloških meritev levih pritokov Kamniške Bistrice oz. povirja izpod Velike planine.

Kot so v poročilu navedli v jamarskem klubu, so koliformne bakterije in enterokoke zaznali v vseh analiziranih izlivih potokov. »Za Escherichia coli smo kar pri sedmih od 17 meritev izmerili vrednosti, ki so presegale zgornje mejne vrednosti (več kot 201 CFU/100 ml). Tudi vrednosti koliformnih bakterij, ki so v vseh primerih fekalnega izvora, so z izjemo le ene vrednosti višje od 201 CFU/100 ml. Število enterokokov je pri dvanajstih meritvah preseglo vrednosti 80 CFU/100 ml, niti enkrat pa nismo dobili negativnega rezultata,« so zapisali v poročilu. Fekalno najbolj onesnaženi so Dolski potok, potok pri nihalki na Veliko planino, potok pod Šimnovim plazom, potok nad Klusom in Kamniška Bistrica pred zajetjem Iverje, še navajajo.

Meritve ne zajemajo vode iz zajetja

Na poročilo so se odzvali tudi v kamniški občinski upravi. Kot pravijo, je namen raziskav spremljanje dinamike onesnaževanja podzemnih voda, identifikacija glavnih virov onesnaženja in ocena količine podzemnih voda na območju velikoplaninske planote. »Poudarjamo, da te meritve ne zajemajo vode iz drenažnega zajetja Iverje, ki je glavni vir pitne vode za Kamnik. Površinske vode so zaradi svoje naravne izpostavljenosti okolju občutljivejše na onesnaženje, medtem ko je voda iz zajetja Iverje naravno zaščitena in dodatno filtrirana skozi 45-metrski pas zemljine, kar omogoča visoko raven samočiščenja,« pojasnjujejo na občinski upravi.

Kot dodajajo, je pitna voda iz zajetja skladna z uredbo o pitni vodi in je pod stalnim nadzorom. Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano mesečno izvaja vzorčenja, preostali vzorci pa so enakomerno razporejeni po celotnem vodovodnem omrežju.

»Vsi rezultati analiz potrjujejo, da je pitna voda v Kamniku vrhunske kakovosti, kar lahko občanke in občani preverijo na spletni strani Komunalnega podjetja Kamnik, ki je v občini Kamnik koncesionar za upravljanje vodovodnega sistema,« pojasnjuje kamniški župan Matej Slapar.

Izvajajo več ukrepov

Na kamniški občinski upravi tudi sicer zagotavljajo, da izvajajo več ukrepov za varovanje vodnih virov. Med njimi naštevajo organizirano praznjenje grezničnih gošč, ki ga na območjih brez kanalizacijskega omrežja, kot sta Velika planina in dolina Kamniške Bistrice, od leta 2022 organizirajo mesečno. Hkrati investirajo tudi v infrastrukturo. Lani so obnovili del vodovodnega omrežja Iverje–Kamnik, ki je bilo poškodovano v poplavah, načrtujejo tudi rekonstrukcijo vodovoda Iverje–Spodnje Stranje, za katero bodo kandidirali za nepovratna sredstva. Velik pomen dajejo tudi ozaveščanju prebivalcev in obiskovalcev o pomenu varovanja okolja.

Pripravljajo tudi celovit sistem odvajanja odpadnih voda s tega območja, a za zdaj oviro predstavlja zakonodaja, ki na vodovarstvenih območjih ne dopušča gradnje kanalizacijskega sistema.