Z zaustavitvijo obnove gradu Kamen se je vandalizem, ki je bil v času obnovitvenih del skoraj povsem izkoreninjen, ponovno razmahnil. / Foto: arhiv KS Begunje na Gorenjskem
Kamen znova tarča vandalov
Na gradu Kamen v Begunjah na Gorenjskem se je ponovno pojavil vandalizem. Grafiti, vlamljanja, smetenje in poškodbe kulturne dediščine so postali resna težava, ki ne ogroža le kulturne dediščine, temveč tudi varnost obiskovalcev.
Begunje na Gorenjskem – Grad Kamen, ki je dragocen del kulturne dediščine, se spet srečuje z vandalizmom, ki je bil že pred desetletjem pereča težava. Kot je pojasnil Sašo Gašperin iz Javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica, vodič po gradu, so bila objestna dejanja uničevanja v času, ko so potekala obnovitvena dela gradu, skoraj povsem izkoreninjena, vendar so se znova razmahnila, ko je bila obnova zaustavljena.
Na začetku letošnje poletne sezone je zaznal več primerov namerne škode, ki so jo povzročili vandali. Kot je pojasnil, so bila hrastova vrata v nekdanjo obednico odtrgana in vržena čez obzidje, kjer ležijo še danes. Poleg tega so objestneži skozi okno pometali zadnje ostanke nekdanje etnološke zbirke. »Težak železni plug so vrgli skozi okno kar na glavno dostopno pot za obiskovalce,« je pojasnil Gašperin.
Pred časom se je pojavilo tudi več novih grafitov, izrisanih z modrim in črnim sprejem. Ustvarili jih niso le v prostorih, ki so bili že prej porisani z grafiti, kot denimo obednica, temveč tudi na mestih v shrambi in bivalnem palaciju, kjer jih doslej ni bilo. »Na ta način so bili brutalno degradirani nekateri najlepši oziroma najbolje ohranjeni grajski prostori,« je poudaril Gašperin.
Poleg tega so neznanci vlomili skozi vrata ograje, ki preprečuje dostop z grajskega dvorišča v spodnji stolp, ter poškodovali ograjo in podnice lesenega mostu nad obrambnim jarkom pri stolpu. »Dostop do njega zdaj ni več fizično omejen z ograjo, kar predstavlja resno nevarnost za obiskovalce,« je opozoril.
Gašperin je o vandalizmu obvestil Občino Radovljica kot lastnico gradu, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Javni zavod Turizem in kultura Radovljica ter Krajevno skupnost Begunje na Gorenjskem. »Po dogovoru s konservatorji se bodo za preprečevanje nadaljnjega uničevanja vzpostavile fizične zapore in ograde. Notranji prostori, ki so bili doslej prosto dostopni, bodo do nadaljnjega zaprti, saj smo prav tam zaznali največ vandalizma. Prav tako se bodo zaprli prostori, ki so bili že zdaj nedostopni, a so vandali vanje vlomili,« je ob robu povedal Gašperin.