Civilna iniciativa za postavitev Marijinega znamenja na Glavnem trgu namerava vztrajati pri svojem stališču. / Foto: Tina Dokl

Civilna iniciativa za postavitev Marijinega znamenja na Glavnem trgu namerava vztrajati pri svojem stališču. / Foto: Tina Dokl

Kje bo v prihodnje Marijino znamenje

V Mengšu se je pred nekaj več kot enim letom oblikovala civilna iniciativa, ki se zavzema za vrnitev Marijinega znamenja izpred župnijske cerkve na prvotno mesto, to je na Glavni trg, s katerega je bilo odstranjeno leta 1955. Na občini odgovarjajo, da postavitev na obstoječo lokacijo predstavlja spoštovanje uradnih strokovnih mnenj in odločb.

Mengeš – Marijin kip, ki so ga Mengšani na Glavnem trgu postavili leta 1867, natanko 110 let kasneje pa je dobil mesto pred cerkvijo sv. Mihaela, je od aprila 2023 v restavratorski delavnici. V civilni iniciativi za prestavitev znamenja na izvorno mesto po izgradnji mengeške obvoznice in (že) zaključeni obnovi kipa pojasnjujejo, da je Glavni trg z odstranitvijo Marijinega stebra po drugi svetovni vojni izgubil del kulturne dediščine. Pridobili so mnenje umetnostnega zgodovinarja Damjana Prelovška, člana Evropske akademije znanosti in umetnosti, ki pravi, da je za vrnitev več tehtnih argumentov. »Prvi in najpomembnejši je urbanistični, saj Glavni trg ob stičišču več prometnih smeri, to je ob severnem in zahodnem vstopu v Mengeš, terja višinski poudarek, ki bi današnjo neurejeno zazidavo ob glavni cesti spet povezal v celoto.« Marijin kip iz litega železa, visok 230 centimetrov, je bil postavljen na steber iz rdečkastega marmorja, ki ga je izdelal domači kamnosek, plačali pa, kot pojasnjuje Prelovšek, zavedni domačini, ki so imeli največ zaslug za razcvet trga. »Poleg župnijske cerkve sv. Mihaela je bil vse od srede 19. stoletja simbol kraja. Ljudje so skoraj sto let živeli z njim, medtem ko je njegov nadomestek vedno predstavljal tujek v prostoru, to je izgubljeno kiparsko delo brez tradicije. Zato se Mengšani z njim tudi nikoli niso identificirali.«

S svojim podpisom je pobudnikom vrnitve Marijinega znamenja na prvotno mesto izrazilo podporo tudi več kot 1.500 občanov, prav tako je s prestavitvijo soglašal župnijski svet mengeške župnije, navajajo v civilni iniciativi. Njihovo zavzemanje je lani jeseni pripeljalo do zbora občanov za naselje Mengeš, vendar se jih je zbralo premalo, da bi bil zbor sklepčen, kar pripisujejo temu, da ga je župan sklical dva dni prej in v času, ko so mnogi še v službi (ob 15. uri).

Na podlagi mnenja stroke

»Očitek, da Občina Mengeš oziroma njen župan Bogo Ropotar osebno nasprotuje postavitvi Marijinega kipa na izvorno lokacijo na Glavnem trgu v Mengšu, ne drži,« odgovarjajo na občini. Poudarjajo, da občina spoštuje uradna strokovna mnenja ter odločitve oziroma odločbe uradnih institucij. »Odločitev o postavitvi kipa pri cerkvi sv. Mihaela temelji na uradni odločbi Zavoda za varstvo kulturne dediščine iz leta 2021, torej iz časa pred nastopom mandata aktualnega župana. Iz te odločbe izhaja, da niso vzpostavljeni realni pogoji za prestavitev Marijinega znamenja na izvorno lokacijo.« Po navedbah občine strokovnjaki v navedenem dokumentu ugotavljajo, da je bila podoba Mengša pred dvema stoletjema korenito drugačna od današnje. »Glavni trg je deloval kot središčna točka mesta in je bil zato primerno mesto za postavitev pomembnih družbenih obeležij. Danes se je preobrazil v tranzitno prometno točko, zato ni več primerna lokacija za tovrstno kulturno znamenje.«

V letu 2023 je Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj, v kulturnovarstvenem soglasju dodatno določil, da je obstoječa lokacija pred župnijsko cerkvijo najprimernejša za Marijino znamenje, saj je v tem okolju manj izpostavljeno negativnim vplivom prometa, ohranjata se veduta in doživljajska vrednost, kar bi bilo na lokaciji Glavnega trga zelo okrnjeno, so še pojasnili na občini. »V tem soglasju je bilo tako določeno, da se obnova in postavitev kipa izvedeta v skladu s konservatorsko-restavratorsko dokumentacijo na obstoječi lokaciji.« Ob tem so poudarili, da se v izvedeni obnovi izkazuje spoštovanje do kulturne dediščine. »Marijino znamenje je bilo v letu 2022 na cerkvenem zemljišču podrto brez ustrezne dokumentacije in dovoljenj za prestavitev na drugo lokacijo. Zaradi izjemno slabega stanja in v znak spoštovanja do kulturne dediščine občine Mengeš se je aktualni župan ob nastopu mandata odločil za obnovo spomenika. Poskrbel je, da je občina financirala strošek restavratorskega dela, kakor tudi postavitev primernega podstavka, ki sodi k tovrstnemu znamenju,« so pojasnili na občini.

Marijin kip torej čaka na prevzem in ponovno postavitev. O stališču do pobude civilne iniciative smo se pozanimali tudi na omenjenem zavodu. »Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Kranj, ne nasprotuje postavitvi Marijinega znamenja na izvirni lokaciji, čeprav se je ta malenkostno spremenila. Vendar te spremembe, ki so se z vzpostavitvijo obvozne ceste okoli naselja skorajda izničile, ne vplivajo na sporočilnost spomenika in na njegov prostorski in zgodovinski kontekst. Zato menimo, da ni zadržkov za postavitev znamenja na izvirni lokaciji, seveda ob primerni ureditvi ambienta okoli spomenika,« so nam odgovorili. Dodali so, da bodo v primeru popolne vloge za končno postavitev znamenja izdali nove kulturnovarstvene pogoje. Kot so še pojasnili, so stari pogoji in kulturnovarstveno soglasje potekli.