Kokra – Z županom Rokom Roblekom so si ogledali stanje na terenu po neurju v noči z 19. na 20. julij. Minister Jože Novak je po ogledu povedal, da so ga zanimale končne rešitve, da se je posvetoval s strokovnjaki in dobil zadovoljive odgovore. Intervencija, je povedal minister, je v zaključni fazi. »Na zgornjem delu vodotoka, kjer je višinski del plazovit, bo verjetno treba narediti dodatno pregrado in zagotoviti čiščenje,« je pojasnil. Rešitev za spodnji del je, da se breg na strani, kjer je najbolj poškodovana hiša, izravna, hiša odkupi, območje pa počisti in uredi.
Če bodo intervencijo zaključili predčasno, bodo takoj, ko bo minister dobil na mizo idejno rešitev, ki mu jo je župan Roblek na ogledu že predstavil in o kateri sta se strinjala, sledili naslednji koraki – to pomeni, da bodo čez zimo narejeni načrti in bo vse pripravljeno za nadaljnje delo. Omenil je še polemiko glede tega, ali je intervencija lokalna ali državna, ter poudaril, da se z ministrstvom vedno zavzemajo, da so pri tem merila za vse enaka.
Preddvorski župan Roblek se je ministru Novaku in njegovi ekipi zahvalil za obisk ter izrekel zahvalo tudi vsem pristojnim službam, ki so z njimi, kot je dejal, bdele v Kokri od začetka intervencije pa do danes.
Omenil je tudi, da je bila v istem nesrečnem dogodku prizadeta tudi sosednja dolina, kjer je občinska infrastruktura izdatno poškodovana in tudi težje dostopna, ni pa izrazito ogroženo zasebno premoženje.
»Ko je ogroženo zasebno premoženje, je ljudi strah, živeti na takem območju pa je tudi izjemen izziv za prihodnost. S kakšnim strahom bodo ljudje zdaj tu živeli, je odvisno od vseh nas, od vseh tistih, ki smo pristojni, da opravimo svoje delo,« je poudaril.
»Občina, štab Civilne zaščite in lokalni gasilci smo v tedenski akciji sprožitve regijskega državnega načrta izvedli to, kar se danes vidi: vas je praktično odprta, še nekaj manjših del bo potrebnih, da se določeni deli intervencije zaključijo tako, kot se za kraj in prostor spodobi,« je še pojasnil.
Poudaril je, da od prvega dne intervencije naprej razmišljajo tudi o končni sanaciji. »Kako v vasi zagotoviti ne le trajni mir, temveč tisto, kar bo vzdržalo vsaj tak ali primerljiv dogodek. S preventivnega vidika smo na strani občine takoj začeli pogovor z lastniki, videli, približno kakšna so njihova izhodišča in tudi kakšna je njihova zgodovina v tem kraju, ter tudi že s pomočjo svojih projektantov poskušali najti možne rešitve o razširitvi struge in nekih zadrževalnih objektih, ki bi v prihodnje preprečili tovrstne dogodke. Na srečo tokrat človeških žrtev ni bilo.«
Roblek je še dejal, da verjame, da je minister človek dejanj, ki je razumel razmišljanja o tem, da je v takšnih razmerah čas najpomembnejši dejavnik. »Ni rešitev v tem, da bomo dolgo iskali rešitev. Verjamem, da bomo skupaj z ekipo, ki si je danes ogledala stanje na terenu, zadevo zapeljali tako, da bomo vsi zadovoljni.«
Je pa še enkrat poudaril, da ne bodo odnehali toliko časa, dokler ne bo varnost zaselka zagotovljena. »Vzpostavitev varnosti je prioriteta. Treba je izvesti vse tehnične ukrepe na vodotoku,« je bil jasen Roblek, ki je vsem, ki si morajo poiskati nov prostor za bivanje, obljubil maksimalno pomoč in aktiven pristop tudi s strani občine. Želi si namreč, da bi ljudje ostali v lokalnem okolju.