Med glavnimi podnebnimi cilji v Kranju je tudi zmanjšanje števila avtomobilov v gospodinjstvih. / Foto: Gorazd Kavčič

Med glavnimi podnebnimi cilji v Kranju je tudi zmanjšanje števila avtomobilov v gospodinjstvih. / Foto: Gorazd Kavčič

Kranju priznanje komisije

Kranjski župan Matjaž Rakovec bo danes prevzel priznanje Evropske komisije za uresničljiv akcijski in investicijski načrt, da Kranj do leta 2030 postane podnebno nevtralno in pametno mesto.

Kranj – Evropska komisija je sporočila, da je Kranj med prejemniki priznanja za uspešno pripravljen in predvsem uresničljiv akcijski in investicijski načrt, da do leta 2030 postane podnebno nevtralno in pametno mesto. Slovesna podelitev bo danes v Strasbourgu. Kranj se tako s še drugimi devetnajstimi mesti, ki so marca oddala podnebne pogodbe v pregled, pridružuje triintridesetim mestom, ki so v preteklem letu že prejela znak misije EU.

Kranj je bil leta 2022 skupaj z Ljubljano in Velenjem izbran v Misijo podnebno nevtralnih in pametnih evropskih mest do leta 2030, ki je ena od misij EU v okviru programa Obzorje Evropa. Podnebno pogodbo, ki vsebuje akcijski načrt ukrepov, investicijski načrt in zavezo partnerjev v projektu, je kot prvo slovensko mesto v pregled v Bruselj uradno predal 13. marca letos.

Lažji dostop do financiranja

Znak misije EU ne pomeni le, da je mesto uspešno zastavilo vizijo za doseganje podnebne nevtralnosti, pač pa odpira poti in lajša dostop do javnega in zasebnega financiranja za dosego tega cilja ter zagotavlja nadaljnjo podporo EU pri prizadevanju mesta za preoblikovanje ambicioznih načrtov v projekte, poudarjajo na občini. »Na to priznanje smo lahko res odkrito ponosni. Dokumente smo pripravili praktično brez napake, in to v sodelovanju z občankami in občani, z javnimi zavodi in drugimi (lokalnimi) organizacijami, s strokovnjaki, tudi z gospodarstvom,« je povedal kranjski župan Matjaž Rakovec.

Šest glavnih ukrepov

Cilj mest v misiji je občutno znižati izpuste toplogrednih plinov glede na 2018; to za Kranj do leta 2030 pomeni 113.263 ton ekvivalenta CO2 manj kot v izhodiščnem letu. Akcijski načrt Kranja predvideva šest glavnih ukrepov na petih ključnih področjih: energetika, promet, odpadki in krožno gospodarstvo, zelena in modra infrastruktura ter zgradbe (grajeno okolje). Predvideni glavni ukrepi so: vzpostavljanje sončnih elektrarn in sistemov za shranjevanje energije; en avto v gospodinjstvu, kar pomeni osem tisoč vozil v Kranju manj; vzpostavitev daljinskega ogrevanja/ohlajanja (z obnovljivimi viri energije); vzpostavitev Centra krožnega gospodarstva Zarta za pametno ravnanje z odpadki; vzpostavitev infrastrukture za e- in vodikova vozila; izkoriščanje odpadne toplote iz industrijskih in poslovnih stavb. Z ukrepi na področju energetike v Kranju računajo na zmanjšanje toplogrednih plinov za 41 odstotkov, pri prometu za 32 odstotkov, s še bolj učinkovitim upravljanjem z odpadki in krožnim gospodarstvom za 13 odstotkov.

Izvedba načrtovanih ukrepov bo na podlagi investicijskega načrta zahtevala več kot 360 milijonov evrov. Ker nekatere ukrepe izvajajo že od leta 2018 – na primer energetske prenove javnih stavb, sončne elektrarne na strehah, e-vozni park, upravljanje z odpadki … –, je znesek nižji za najmanj 62 milijonov evrov, so pojasnili na občini. »Poleg tega se bo znosno razdelil med občino (96 milijonov evrov), občane (102 milijona evrov), upravljavce infrastrukture (44 milijonov evrov), gospodarstvo oziroma zasebni sektor (72 milijonov evrov) in državo (52 milijonov evrov). Pri investicijah občanov računajo predvsem na energetske prenove stanovanjskih objektov, ogrevanje z obnovljivimi viri energije, sončne elektrarne, nakup e-vozil in drugo.