Z odprtja razstave: predsedniki Domoljubnega društva general Rudolf Maister Žiri Janez Jereb, državnega sveta Marko Lotrič, Muzejskega društva Železniki Rudi Rejc in Zveze društev general Maister Lučka Lazarev Šerbec / Foto: Simon Benedičič
Maistrovi borci iz Selške doline
V Železnikih so odprli razstavo o šestdesetih Maistrovih borcih za severno slovensko mejo v letih 1918 in 1919 iz Selške doline, ki jim jih je uspelo evidentirati.
Železniki – Na pobudo Domoljubnega društva general Rudolf Maister Žiri, ki je v preteklih letih že poskrbelo za evidentiranje Maistrovih borcev v občinah Žiri, Gorenja vas - Poljane in Škofja Loka, so se tega lotili še v Železnikih. Ob pomoči predsednika in podpredsednika žirovskega društva Janeza Jereba in Antona Bogataja sta glavnino raziskovalnega dela z zbiranjem podatkov, fotografij in drugih dokumentov opravila predsednik in član Muzejskega društva Železniki Rudi Rejc in Aleš Primožič. V novembra izdani 21. številki zbornika Železne niti je že izšel njun obsežen prispevek General Maister in borci za severno slovensko mejo iz Selške doline v letih 1918/1919. Ta zajema zanimivo gradivo o šestdesetih borcih, ki jim jih je uspelo evidentirati na tem območju, sedaj pa jih predstavljajo še na razstavi v galeriji Muzeja Železniki.
Razstavo, pod katero se poleg Rejca in Primožiča podpisujeta še Jereb in Bogataj, so slovesno odprli minuli četrtek v kulturnem domu v Železnikih. Slavnostni govornik predsednik državnega sveta Marko Lotrič je v nagovoru dejal, da so v letošnjem, Maistrovem letu, ko zaznamujemo 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico smrti, številni dogodki osvetlili spomin na »tega drznega vojaka, vizionarskega politika in občutljivega esteta, ki se ga spominjamo kot borca za severno mejo. Prav je, da so njegova ravnanja na primeren način prepoznana tudi na državni ravni. Priznanje za pogumna dejanja pa si zaslužijo tudi Maistrovi borci iz občine Železniki.«
Predsednica Zveze društev general Maister Slovenije Lučka Lazarev Šerbec je dejala, da so v Maistrovem letu po Sloveniji potekale številne slovesnosti, razstave, predavanja in drugi dogodki. »Ponosni smo, da nas general Maister povezuje in združuje. Nikoli ne dvomimo o tem, kar smo odkrili in kar smo našli o zgodovini. Ta je zelo pomemben sestavni del naroda in domoljubja, saj predstavlja njegovo kontinuiteto. Narod, ki svoje zgodovine ne pozna in je ne prizna take, kot je, oz. pozabi svojo zgodovino, se mu kaj kmalu lahko ponovi.«
Železnikarski župan Marko Gasser pa je v svojem nagovoru dejal, da je pogum Maistra in njegovih borcev vrednota in dediščina, ki se je vedno bolj zavedamo. Razstava po njegovih besedah prvič strnjeno in celovito prikazuje v zgodovinski spomin umaknjene, neredko pozabljene, zdaj pa znova odkrite može Selške doline, ki so vdano sledili generalu Maistru in klicu domovine.
Po besedah predsednika Domoljubnega društva general Rudolf Maister Žiri Janeza Jereba je naša skupna naloga ohranjati spomin na Maistra, ki je najbolj zaslužen, da so Maribor, Spodnja Štajerska ter Prekmurje ostali del slovenskega ozemlja, in na vse borce, ki so si v tistem času prizadevali ohraniti slovensko etično ozemlje. Društvo je na območju vseh štirih občin na Škofjeloškem ob pomoči članov muzejskih društev doslej evidentiralo okoli dvesto Maistrovih borcev, med njimi je bilo šest padlih. Petim od njih so na rojstne hiše že postavili spominske plošče, zadnjo pa bodo odkrili 13. januarja na Zalem Logu v spomin na Ivana Zelja.
Razstava bo v galeriji muzeja odprta do konca februarja, nato pa bo po napovedih Rudija Rejca krožila tudi po drugih krajih v občini Železniki.