Med rastjo in izzivi

Kamnik gotovo lahko uvrščamo med občine, ki so se v zadnjih letih turistično precej okrepile. Če so v letu 2009 našteli le 45 tisoč prenočitev, je v naslednjih letih obisk naraščal in pred korono prvič presegel mejo sto tisoč prenočitev. Številke so sicer daleč od glavnih vlečnih konj slovenskega turizma, kot sta Bled in Kranjska Gora, kjer se vrtijo okoli milijona, in verjetno si tako množičnega turizma v Kamniku niti ne želijo, vsaj če gre soditi po razpravah, ki vsake toliko vzplamtijo v lokalni javnosti.

Kljub temu pa je turizem vse pomembnejša gospodarska panoga v lokalnem okolju, na kar ne kaže le cilj doseči dvesto tisoč nočitev do leta 2030, zapisan v predlani sprejeti strategiji, pač pa tudi vlaganja v infrastrukturo.

Teh je bilo v minulih letih precej. Prav pred dnevi so v Slovenia Eco Resortu odprli še peti avtokamp v občini in tretji v dobrem letu dni, po tem, ko sta lani zaživela Eko kamp Snovik in Kamp Golice – GoLife center. S tem odgovarjajo na potrebe enega najhitreje rastočih trendov v turizmu – vzpon počitnikarjev v avtodomih, ki ga vse bolj čutimo tudi pri nas.

V Termah Snovik so novembra lani položili temeljni kamen za novi Kneipp Natur Hotel in rekonstrukcijo bazenskega kompleksa, večmilijonsko investicijo, ki bo dodatno okrepila vlogo term kot največjega generatorja kamniškega turizma. Če k temu dodamo še investicijo v šestsedežnico na Veliki planini, ki so jo uradno odprli v začetku lanskega leta, je občina sredi enega največjih investicijskih ciklov na področju turistične infrastrukture doslej.

A priložnosti niso le v razvoju infrastrukture, pač pa tudi programov. Kamnik ima med vsemi turističnimi občinami na Gorenjskem verjetno eno najbogatejših preteklosti in zelo živahno lokalno kulturno dogajanje, s tem pa potencial za širitev kulturnega turizma, ki ga spodbujajo predvsem v mekinjskem samostanu.

Kljub temu je izzivov še precej. Šutna, na katero so domačini tako ponosni, je kljub prizadevanju nekaterih ponudnikov in želji po obuditvi speča lepotica, precej daleč denimo od leska središča Škofje Loke ali Radovljice. Prav tako kot neizkoriščen potencial sameva malograjski grič s stražnim stolpom in kapelo sv. Eligija.

V kratkem pa bo ponovno zaživel Stari grad. Na javnem razpisu so našli novega gostinca, ki bo kot tretji v zadnjih osmih letih poskusil povrniti sijaj tej priljubljeni točki. V pomoč bi mu bilo gotovo odprtje razgledne ploščadi, ki ponuja enega najvznemirljivejših pogledov na mesto v objemu Kamniških Alp. Z zadnjo spremembo občinskega prostorskega načrta je odprta pot do legalizacije objekta.

×