Matjaž Javšnik, direktor KGIFF / Foto: Turizem Kranjska Gora / Foto:

Mednarodni filmski festival

V Kranjski Gori od 29. do 31. julija poteka peti Mednarodni filmski festival Kranjska Gora – KGIFF 2021.

Kranjska Gora – »Izjemno sem vesel, da nam je covidu-19 in festivalu nenaklonjenim časom navkljub ponovno uspelo zajeti krasno mero zanimivih in vrhunskih filmskih stvaritev, ki so zmagovale na vodilnih mednarodnih festivalih po vsem svetu. Ker je letošnji program okrnjen, saj je treba upoštevati ukrepe NIJZ in duh časa, bomo podelili tri nagrade: za najboljši celovečerni film, za izjemen doprinos k svetovni filmski kinematografiji in za izjemen ženski dosežek v kinematografiji. Ponosni smo, da nam bo v Kranjsko Goro uspelo pripeljati nominiranca za oskarja Petra Zeitlingerja, tesnega sodelavca Wernerja Herzoga, in v tujini vse bolj prepoznavno domačo igralko Tanjo Ribič. Kot pastirji dobrih zgodb verjamemo, da smo izbrali filme, katerih zgodbe štejejo,« je povedal Matjaž Javšnik, direktor filmskega festivala.

Lokacije festivala so v Ljudskem domu, na trgu pred cerkvijo v Kranjski Gori in pri jezeru Jasna. V tekmovalnem delu je sedem celovečernih filmov: Ljubezen na prvi potep, Noro Veselje, Šarlatan, Izbrisati zgodovino, Obtožujem, Sol solza in Mandibule. Strokovno žirijo sestavljajo Tomaž Horvat, programski direktor Grossmannovega festivala, Dafne Jemeršič, pisateljica in režiserka, ter Aleksandra Balmazović, igralka in obenem predsednica žirije. Nagrado za izjemen ženski dosežek v kinematografiji Ajdovska deklica prejme Tanja Ribič, nagrado za doprinos k razvoju svetovne kinematografije pa Peter Zeitlinger. Nagrado za najboljši film bodo podelili zadnji dan festivala po odločitvi strokovne žirije. Danes ob 19.30 bo na trgu pred cerkvijo v Kranjski Gori pogovor pred filmom Obtožujem z gostoma Valentino Smej Novak in Luko Novakom, jutri ob 17. uri bo pri jezeru Jasna pogovor z Martinom Strelom, ob 20. uri pa pogovor s Petrom Zeitlingerjem na trgu pred cerkvijo. V festivalskih dneh bodo poskrbeli tudi za otroški program, celoten program pa je objavljen na spletni strani Turizma Kranjska Gora.

Festivalski program je v celoti brezplačen, udeležba na spremljevalnem programu je mogoča po pogojih PCT. »V teh časih bi se še posebej radi zahvalili našim soorganizatorjem in podpornikom festivala ter celotni lokalni skupnosti – Občini Kranjska Gora in Turizmu Kranjska Gora, ki so nam v časih, ko je praktično nemogoče iti v svet, pomagali svet pripeljati v Kranjsko Goro,« je povedala Ana Milaković, producentka festivala.

Korenine tega mladega filmskega festivala segajo v leto 2016, ko se je utrnila ideja, da bi oživili lokalne filmske tradicije, ki segajo v leto 1951, ko je bil v Kranjski Gori posnet prvi slovenski mladinski celovečerec Kekec, ki je bil na beneškem festivalu leta 1952 nagrajen z zlatim levom.

×