Gorenjski glas / Foto: Gg

Mednarodno srečanje po rezervnem scenariju

Ta konec tedna v Škofji Loki poteka mednarodna konferenca Mladi in starejši – Aktivno staranje, ki bi morala biti že spomladi, a tudi zdaj je njen potek podrejen omejitvam zaradi koronavirusa.

Kljub oviram zaradi koronavirusa v Škofji Loki ne nameravajo opustiti mednarodnega projekta: če ne v živo, lahko poteka tudi virtualno. Ob tem vodja projekta Miha Ješe poudarja, kako pomembno je elektronsko opismenjevanje starejših, kar se je še posebej izkazalo ob koroni. Tako kot so spomladi v Škofji Loki zbirali rabljene računalnike za šolarje, jih bodo v prihodnje za starejše, napoveduje Ješe.

Škofja Loka – Projekt so začeli pred dobrim letom in lani septembra v Škofji Loki izpeljali tudi prvo mednarodno konferenco, na kateri so o o participativnem proračunu razpravljali župani pobratenih in partnerskih mest. Zatem naj bi sledilo več srečanj v partnerskih mestih, maja letos je bilo predvideno tudi v Škofji Loki, a jih je vse odnesla korona. Projekt pa ni zamrl, le zastal, je pred drugo mednarodno konferenco, ki ta konec tedna poteka v Škofji Loki, povedal župan Tine Radinja.

»Škofja Loka je mednarodno zelo povezano mesto. Številne dobre in uporabne stike imamo v mednarodnem prostoru, s temi mesti smo tudi partnerji v različnih evropskih projektih. Eden od njih je Mladi in starejši – Aktivno staranje, v okviru katerega smo lani izpeljali prvo mednarodno konferenco v Škofji Loki, ko je bila tema oblikovanje javnih politik in sodelovanje občanov pri odločitvah v občini. Potem ko je spomladi projekt zaradi korone zastal, zdaj srečanja po dogovoru s partnerji nadaljujemo in ohranjamo dogovorjene teme, potek konference pa je prilagojen aktualnim razmeram,« je pred včerajšnjim začetkom konference povedal župan Tine Radinja.

Ravno v dneh pred začetkom konference je več držav zaprlo svoje meje, tako da ni mogoča udeležba iz Češke, Nizozemske, Madžarske in Litve, iz tujine tako na mednarodnem srečanju sodelujejo le gostje iz Avstrije in Nemčije, je o ovirah pri organizaciji spregovoril vodja projekta Miha Ješe. Toda s projektom nadaljujejo po rezervnem scenariju: del udeležencev v Škofji Loki razpravlja v živo, prek video konference pa se bodo povezali s predstavniki iz sedmih držav, ki zaradi trenutnih razmer ne morejo biti fizično navzoči na srečanju. »Poleg tega smo se povezali tudi z ambasadami in se dogovorili o udeležbi z osmih ambasad. Trenutno pa je v Škofji Loki na mednarodni izmenjavi povsem po naključju pet mladih iz držav, ki naj bi sicer sodelovale na konferenci in k razpravi bomo pritegnili tudi njih,« je dejal Ješe. Današnji plenarni del konference bo lahko prek občinske spletne strani spremljala tudi širša javnost. Sicer bodo poleg skupnih zasedanj tudi štirje sklopi delavnic, kjer bodo o temah projekta ločeno razpravljali uradniki, učitelji, dijaki in starejši. Beseda bo zlasti o programih za starejše v posameznih državah in o medgeneracijskih povezavah.

Po škofjeloškem srečanju, na katerem pričakujejo tudi Zorana Stančiča, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, sledijo še štiri: marca prihodnje leto v avstrijskem Judenburgu, kjer bodo govorili o prevozih za starejše; maja ponovno v Škofji Loki, kjer se bodo posvetili stanovanjski problematiki starejših; avgusta 2021 v madžarskem mestu Köszeg, kjer bo poudarek na elektronskem opismenjevanju starejših; oktobra pa bodo ugotovitve srečanj povzeli na sklepni konferenci v nemškem Bad Kötzingu.

×