Letos so podelili eno zlato ter po tri srebrna in bronasta priznanja. / Foto: Aleš Senožetnik

Letos so podelili eno zlato ter po tri srebrna in bronasta priznanja. / Foto: Aleš Senožetnik

Moč občini dajejo občani

Vrhunec prireditev ob občinskem prazniku je v petek v Kamniku predstavljala osrednja slovesnost
s podelitvijo občinskih priznanj sedmim letošnjim nagrajencem.

Kamnik – Na predvečer praznika, ki ga praznujejo 29. marca, na rojstni dan generala Rudolfa Maistra, je v Kamniku potekalo več prireditev. Za uvod v praznično dogajanje so poskrbeli v Maistrovi rojstni hiši na Šutni, kjer so odkrili Maistrov kip akademskega kiparja Petra Lobode iz leta 1937, ki je dolgo veljal za izgubljenega. Sledilo je polaganje venca k Maistrovemu spomeniku na Trgu talcev, vrhunec dogajanja pa je napočil pozno popoldne, ko so v kamniškem domu kulture pripravili osrednjo slovesnost, na kateri je kot slavnostni govornik nastopil župan Matej Slapar.

»Stopili smo skupaj«

»Tako kot je on nekoč gradil temelje prihodnosti samostojne Slovenije, tudi mi danes, vsi skupaj, gradimo našo občino,« je Slapar spomnil na velika dejanja Rudolfa Maistra in v svojem govoru spomnil na poplave avgusta 2023, katerih posledice v Kamniku še vedno odpravljajo. »Voda nam je odnesla domove, ceste in tudi občutek varnosti. A nismo obupali. Stopili smo skupaj. Sanirali smo že veliko uničenega. Premagujemo ovire. In danes, kljub temu da posledice še čutimo in smo še vedno v fazi sanacije, stojimo močnejši,« je še povedal župan in se v nadaljevanju dotaknil tudi pozitivnih zgodb, med katerimi izstopa lanskoletno odprtje novega šolskega poslopja Osnovne šole Frana Albrehta, s katero so zagotovili boljše pogoje za osnovno šolstvo. »A razvoj ni le v velikih projektih. Je v vsakdanjih stvareh, ki jih morda opazimo šele, ko jih izboljšamo. Boljše ceste, varnejši pločniki, urejene podružnične šole, kulturni domovi, vrtci, knjižnica, rekreacijske in kolesarske poti, infrastruktura,« je še povedal in posebej poudaril telovadnico, ki jo želijo zgraditi, in športne površine za mlade, ki jih urejajo v Kamniku. »A infrastruktura je le temelj – pravo moč dajete vi, ki s svojim znojem, treningi in odločnostjo te prostore napolnjujete z življenjem,« je nadaljeval Slapar in sklenil: »Gradili bomo občino, kjer ima vsak priložnost za varno, zdravo in dobro življenje. Občinski praznik je priložnost, da se spomnimo, kdo smo, in začrtamo, kam gremo.«

Sedem nagrajencev

Na prireditvi, ki jo je zaznamoval pester kulturni program z Mešanim pevskim zborom Odmev, pevko Alenko Godec in plesalci plesne šole Šinšin, so podelili tudi zahvale zastavonošam, ki kamniškim prireditvam vedno dajejo posebno slovesen pečat, ter priznanja najboljšim učencem na 11. nagradnem razpisu veteranskih in domoljubnih organizacij občine Kamnik.

Glavno mesto pa je pripadlo sedmim občinskim nagrajencem. Zlato priznanje je prejela mag. Breda Podbrežnik Vukmir za uspešno, predano in razvojno naravnano delo na področju knjižne in bralne kulture ter za ohranjanje kulturne dediščine Kamnika in okolice.

Markacist kamniškega planinskega društva Zdravko Bodlaj si je za predanost slovenskim goram in skrb za urejanje ter vzdrževanje planinskih poti in koč prislužil srebrno priznanje. Prav tako tudi triatlonec Miro Kregar za štiridesetletno delovanje na področju triatlona v Kamniku in Sloveniji. Tretji srebrni nagrajenec je Foto klub Kamnik, ki je priznanje prejel za dvajsetletno delovanje in inovativne projekte, ki so fotografijo približali širši javnosti in prispevali k prepoznavnosti Kamnika doma ter na tujem.

Nevenka Kregar je prejela bronasto priznanje za dolgoletno prostovoljstvo in dobrodelnost ter za vsestransko predanost ljudem in bogat prispevek k skupnosti. Bronasto priznanje je šlo tudi Društvu general Maister Kamnik za ohranjanje spomina na Rudolfa Maistra in širjenje domoljubja zlasti med mladimi. Alojz Burja pa je bronasto priznanje prejel za dolgoletno neutrudno delovanje na področju likovne, grafične, fotografske in umetnostne obrti.