Lani je Blejski grad obiskalo 146.041 domačih in 294.036 tujih gostov. / Foto: Tina Dokl
Na gradu prenavljajo stalno muzejsko zbirko
V muzeju Blejskega gradu, ki ga je lani obiskalo dobrih 440 tisoč obiskovalcev, so začeli prenavljati stalno muzejsko zbirko. Prvi del nove razstave bo na ogled maja letos.
Bled – Število obiskovalcev Blejskega gradu je v letu 2024 naraslo, vendar kot poudarjajo v Zavodu za kulturo Bled, to ni vplivalo na kakovost doživetja, saj so bili obiski enakomerno porazdeljeni čez dan in skozi vse letne čase. Lani je grad po podatkih zavoda obiskalo 146.041 domačih in 294.036 tujih gostov. »Skupno število 440.077 obiskovalcev predstavlja za 6,8 odstotka povečan obisk v primerjavi z letom 2023,« so pojasnili v zavodu.
Med obiskovalci je bilo 58,61 odstotka individualnih gostov, 31,73 odstotka jih je prišlo v organiziranih skupinah, medtem ko je imelo 9,66 odstotka obiskovalcev vnaprej rezervirano mizo v restavraciji. Slovenski gostje so predstavljali 33,18 odstotka vseh obiskovalcev. Med tujimi so bili najštevilnejši turisti iz Združenih držav Amerike, sledijo obiskovalci iz Koreje, Madžarske, Italije, Nemčije, Hrvaške, Združenega kraljestva, Francije in Češke.
Lani se je na Blejskem gradu poročilo 44 parov, od tega je zakonsko zvezo sklenilo devet parov, v katerih je bila nevesta ali ženin slovenskega rodu. V zavodu opažajo, da se za sklenitev zakonske zveze na gradu odloča vse več parov iz Združenih držav Amerike.
Direktorica Zavoda za kulturo Bled Lea Ferjan je ob tem poudarila, da niso pomembni le rezultati v številkah, temveč tudi prispevek k vzgoji in predstavitvi kulturne dediščine ter objektov, ki jih zavod upravlja. »S predlogi in idejami ustvarjamo napredek v objektih v upravljanju in posledično v lokalnem okolju. V svoje delo vložimo veliko energije in srčnosti, delamo z veliko mero odgovornosti in stremimo k trajnostnemu odnosu ter razvoju na vseh področjih,« je zagotovila direktorica.
V zavodu so v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije nedavno začeli prenavljati stalno muzejsko razstavo v pritličju grajskega muzeja. Zavod bo ob tem poskrbel za celotno prilagoditev obstoječih prostorov na novo razporeditev eksponatov ter restavriral okna in dotrajana polkna. »Zaradi prenove dostop v pritličje ni mogoč,« so navedli v zavodu.
Prvi del nove razstave, ki bo na ogled maja letos, bo predstavil legendo o potopljenem zvonu, arhitekturno zgodovino in prenovo gradu pod vodstvom arhitekta Bitenca. Poleg tega bo prikazal izoblikovanje pokrajine, naselitev, zakladne najdbe, preseljevanje in slovansko dobo. V letu 2026 načrtujejo še postavitev drugega dela nove razstave v prvem nadstropju grajskega muzeja. Tam je kot predhodnica prenovljene postavitve že na ogled nova maketa z reliefnim prikazom umeščenosti Bleda v prostor med Triglavom in Stolom.
V dvorani nad muzejem pa je v tem času na ogled razstava, pripravljena v sodelovanju z Gorenjskim muzejem, ki osvetljuje zgodovino kranjskega gradu Khislstein in pripoveduje zgodbe rodbine Khisl. Prvotno je bila predstavljena leta 2018 v Kranju, na Blejskem gradu pa je prilagojena in nekoliko manj obsežna. Postavitev obeh različic, tako v Kranju kot na Bledu, je oblikoval in postavil Dušan Grobovšek z ekipo sodelavcev. Razstava bo na ogled do konca marca.