Tiskana izdaja Gorjanske kronike, publikacije, ki bo beležila bogato zgodovino kraja, je predvidena za leto 2026. / Foto: Tina Dokl
Nastaja Gorjanska kronika
Občina Gorje v sodelovanju z Združenjem za promocijo kulturne dediščine, raziskav in novih tehnologij – Retrospektive pripravlja obsežno Gorjansko kroniko, publikacijo, ki bo podala celovit vpogled v zgodovino kraja.
Gorje – Občina Gorje si prizadeva, da bi s kroniko prikazala bogato zgodovino kraja na zanimiv in dostopen način. »Naš cilj je, da zgodovino kraja predstavimo ne le prebivalcem, temveč tudi obiskovalcem, ki se zaradi naravnih znamenitosti, kot sta Vintgar in Pokljuška soteska, zanimajo za Gorje,« pravijo na občini. Kot so poudarili, zgodovina pomaga krepiti pripadnost skupnosti. »Za vsak kraj je nujno, da si zgradi in vzdržuje svojo identiteto ter skozi različne oblike delovanja poveže ljudi. Samo tako geslo 'stopimo skupaj' dobi svoj smisel,« so prepričani na občini in v združenju Retrospektive. V slednjem so vključeni zgodovinarji, ki raziskujejo in poučujejo na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete ter se raziskovalno in pedagoško ukvarjajo tudi z lokalno zgodovino. Njihovo delo pri Gorjanski kroniki poteka v dveh smereh: urejajo stran Gorjanska kronika na Facebooku, pripravljajo prispevke iz zgodovine kraja, delajo intervjuje z zanimivimi ljudmi, predstavljajo posamezne institucije in njihovo zgodovino, drugi del njihovega delovanja pa je usmerjen v pripravo kronologije in geslovnika, ki bo osnova za pisno izdajo kronike. Pri projektu sodeluje široka mreža lokalnih institucij, kot so šola, knjižnica, različna društva ter posamezni prebivalci, ki prispevajo pomembne informacije.
Projekt je ambiciozen in vključuje številne izzive, predvsem v dostopu do virov in gradiva. Zgodovinski tok se namreč ne prilagaja posameznim administrativnim ureditvam, mnoge institucije imajo samostojno zgodovino, ki ni vezana na občinske meje, viri pa so pogosto razdrobljeni, zato bo treba vložiti še veliko dela. Vsekakor pa so prvi koraki projekta že vidni – na strani Gorjanska kronika na Facebooku so objavljeni različni prispevki in videi, ki ponujajo vpogled v pretekle dogodke in zgodbe kraja. Med njimi so intervjuju z lokalnimi osebnostmi, predstavitve institucij ter zgodovinsko pomembnih lokacij.
Končna izdaja Gorjanske kronike je načrtovana za leto 2026, ko bo občina Gorje praznovala svojo 20-letnico ponovne samostojnosti. »Mislimo, da bosta zastavljen koncept, ki združuje interese občine, lokalnih raziskovalcev in profesionalne zgodovinarske ekipe ter kombinacija priprave klasične publikacije z modernimi socialnimi omrežji zelo koristna za občino Gorje in vse, ki jih tukajšnja zgodovina in življenje zanimata, čeprav morda ne živijo (več) tukaj,« so prepričani na občini, v združenju pa poudarjajo, da je projekt tudi izziv za poklicno zgodovinopisje, saj se že sedaj izrisuje nov, inovativen pristop k raziskovanju lokalne zgodovine.