Novo znamenje je oblikoval umetnik Branko Bandelj. / Foto: Tina Dokl

Novo znamenje je oblikoval umetnik Branko Bandelj. / Foto: Tina Dokl

Novo farovško znamenje

V Dupljah so pred kratkim blagoslovili novo farovško znamenje, ki ga je v spomin na dečka, ki je na mestu postavitve znamenja utonil pred petinšestdesetimi leti, izdelal umetnik Branko Bandelj.

Duplje – Branko Bandelj se pri ustvarjanju ni omejeval na ustaljene norme. Namesto običajnih kiparskih tehnik se je odločil za tridimenzionalni pristop, t. i. asemblaž – tehniko, ki povezuje različne elemente in materiale v enotno umetniško celoto. Kot je pojasnil Bandelj, je dogodek izpred 65 let močno zaznamoval celotno vas in njene prebivalce. V gnojni jami, ki je bila del župnijskega hleva, je namreč utonil dveletni deček, mnogi pa so takrat s prstom kazali na njegovega šestletnega prijatelja, naročnika znamenja. »Ta dogodek je bil veliko breme na vasi, znamenje pa je nastalo na pobudo nekaterih ljudi, ki so bili tako ali drugače obremenjeni, tudi z mejaštvom in podobno. Z leti se je sicer to nekoliko pozabilo, ampak je znamenje tudi nekakšna oddolžitev,« je dejal. Bandelj se je bolj kot na ustaljena pravila oblikovanja zanašal na svoje občutke, z željo, da spomenik izrazi največjo možno izpovedno moč, novo znamenje pa je blagoslovil župnik Roman Kušar.

Branko Bandelj je pred kratkim obnovil tudi Tominčevo razpelo s preloma iz 18. v 19. stoletje, ki se nahaja ob betonski ograji pri novi Tominčevi hiši v Spodnjih Dupljah.

Osrednji del znamenja predstavlja podoba Jezusa Kristusa, ki z desno roko kaže proti nebu, s tem pa simbolizira pot do večnosti. »Želel sem ustvariti nekaj, kar presega zgolj spomin na preteklost in prinaša sporočilo za vse obiskovalce,« pojasnjuje Bandelj. »Kristus z iztegnjenim prstom proti nebu nagovarja k razmisleku o prehodnosti našega bivanja, obenem pa tolaži z obljubo večnega življenja.« Lilije ob križu niso naključne; njihova bela barva poudarja čistost in duhovno brezmadežnost, kar se navezuje tako na krščansko simboliko kot na otroško nedolžnost. Je pa pred kratkim Bandelj tudi obnovil Tominčevo razpelo s preloma iz 18. v 19. stoletje, ki se nahaja ob betonski ograji pri novi Tominčevi hiši v Spodnjih Dupljah.