Na prvem dogodku bodo gostili igralca in režiserja Andreja Šubica, ki bo spregovoril o pomenu domačega narečja v poljanskem gledališču. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
Na prvem dogodku bodo gostili igralca in režiserja Andreja Šubica, ki bo spregovoril o pomenu domačega narečja v poljanskem gledališču. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa
O pomenu poljanskega narečja
V Kulturnem društvu dr. Ivan Tavčar Poljane pripravljajo cikel dogodkov z naslovom Narečje – od preprostosti do mojstrstva. Z več vidikov bodo spregovorili o poljanskem narečju, njegovem pomenu in uporabi.
Visoko – Dogodki, na katerih bodo o narečju in njegovi uporabi spregovorili številni zanimivi gostje, bodo potekali v poročni dvorani Dvorca Visoko ob četrtkih ob 18.30. Kot je poudaril predsednik Kulturnega društva dr. Ivan Tavčar Poljane Goran Šušnjar, se jim je zdelo pomembno, da ozavestijo pomen poljanskega narečja ne le med svojimi sokrajani, ampak tudi širše. Tematiko narečja bodo predstavili z več plati.
Na prvem dogodku, ki bo že ta četrtek, 27. marca, ob 18.30 v poročni dvorani Dvorca Visoko, bodo gostili igralca in režiserja, poljanskega rojaka Andreja Šubica, ki bo spregovoril o pomenu poljanskega narečja in njegove izrazne moči pri delovanju ljubiteljskega gledališča v Poljanah, kjer so večino predstav že od leta 1951 odigrali v domačem narečju. »V zadnjih nekaj letih so nastale tudi domače dramatizacije in izvorno avtorsko delo v poljanskem narečju. Uprizoritve niso pritegnile pozornosti le v domačem kraju, ampak tudi širše po Sloveniji,« je poudaril Šušnjar.
Prihodnji teden, v četrtek, 3. aprila, se bo nekdanji profesor na filozofski fakulteti Miran Hladnik pogovarjal z akademikinjo Marijo Stanonik o slovenski narečni književnosti. »Slovenska literarna zgodovinarka, etnologinja in redna profesorica za slovensko književnost se je z narečji ukvarjala najprej v kontekstu slovenske folkloristike, ki se umešča med jezikoslovjem in literarno vedo. Kasneje je področje raziskovanja razširila tudi na narečno književnost,« je razložil Šušnjar.
Teden kasneje, 10. aprila, se bo o uporabi poljanskega narečja v javnem življenju Goran Šušnjar pogovarjal z županom Milanom Čadežem, avtorico pesmi v poljanskem narečju Marijo Knafelj, članom glasbene skupine Štedientje in avtorjem besedil v narečju Davidom Mohoričem ter predsednikom Kluba študentov Poljanske doline in odgovornim urednikom Polanskega cajt'nga Jakobom Jezerškom.
V četrtek, 24. aprila, bodo cikel dogodkov o poljanskem narečju zaokrožili z literarno-glasbenim večerom. Nekdanja profesorica na filozofski fakulteti Irena Novak Popov in pesnik Janez Ramoveš bosta govorila o njegovi poeziji. Nekatere pesmi bo tudi sam interpretiral, Uršula Ramoveš pa bo zapela nekatere izmed njegovih pesmi, ki jih je sama uglasbila.