Okrogla miza o prihodnosti smučanja je pritegnila veliko zanimanja javnosti. / Foto: arhiv Elana
O prihodnosti smučanja pri nas
V Alpskem smučarskem muzeju v Begunjah so pripravili okroglo mizo z naslovom Smučanje: Naša dediščina, naša prihodnost – pozitivni učinki športa na zdravje, gospodarstvo in turizem. Udeleženci so poudarili tako pozitivne učinke preživljanja časa na snegu kot tudi pomembnost vlaganj v smučarsko infrastrukturo.
Begunje – »Smučanje je zame več kot le šport – je način življenja, ki mi omogoča, da se povežem z naravo, izzovem samega sebe in doživim nepopisno svobodo. To strast poskušam prenesti tudi na svojo hčer. Ko jo vidim, kako uživa na smučeh, se zavedam, koliko veselja in radosti prinaša ta šport, iz katerega potegneš tudi osebno rast, vztrajnost, disciplino in spoštovanje do narave. To so vrednote, ki jih želim deliti z mladimi,« je svoje izkušnje v pogovoru, ki ga je vodil Leon Korošec, direktor športne divizije v družbi Elan, delil nekdanji vrhunski tekmovalec v smučarskem krosu Filip Flisar.
Z njim se je strinjal tudi Dejan Plastovski, generalni direktor Direktorata za šport na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, ki je poudaril združevalno moč športa in zgodovinsko povezanost Slovencev s smučanjem, ki je danes, kot dodajajo v Elanu, nepogrešljiv del našega kulturnega in gospodarskega okolja, saj povezuje rekreacijo, turizem in globalno prepoznavne blagovne znamke. »Smučanje je predvsem družinski šport, ki povezuje – in to bo tudi ostal. Država ga je sistemsko podprla in tudi tokrat je smučanje izbrala kot enega od dveh športov, ki imata državni pomen.«
»Zavedamo se odgovornosti, ki jo nosimo, in resnično bi želeli ustvariti pogoje, da smučanje ponovno postane gonilo nacionalnega športa,« je dodal Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije. »Smučarska zveza Slovenije ne združuje zgolj vrhunskih športnikov, temveč predvsem klube, ki se ukvarjajo z mladino in otroki. In naše poslanstvo je skrbeti zanje.« Zveza podpira tudi vseslovenski projekt Šolar na smuči, ki osnovnošolcem omogoča brezplačen voden smučarski dan. »Naš cilj je tudi vrniti zimsko šolo v naravi, saj verjamemo, da imamo vsako leto pogoje, ki bi to omogočili,« je dodal.
Boštjan Paradiž, predsednik Združenja slovenskih žičničarjev, je poudaril pomen vlaganja v žičničarsko infrastrukturo, ki da je multiplikator na področju turizma. »Omogoča trajnosten in uravnotežen turizem, saj tudi poleti nudi mnogo možnosti tako za kolesarski kot pohodniški turizem na višji ravni. Ključno pa je, da se ohranijo manjša, lokalna smučišča, ki so baza, valilnica mladih.«
Pediatrinja Andreja Štelcar je pri tem poudarila pozitiven vpliv smučanja na psihološki in motorični razvoj otrok. »Vidim ga kot optimalni šport, ker dobijo otroci osnove mešanega športa in se potem lažje usmerijo. Poleg tega pa je preživljanje časa v naravi eden najboljših načinov 'digitalnega odklopa', ki ga dandanes tako zelo potrebujejo.«