Park ob Škofjeloškem gradu, kjer je bilo lani opravljeno vzorčenje, je zdaj zatravljen. / Foto: Vilma Stanovnik

Park ob Škofjeloškem gradu, kjer je bilo lani opravljeno vzorčenje, je zdaj zatravljen. / Foto: Vilma Stanovnik

Ob Loškem gradu so tla onesnažena

Agencija za okolje je objavila izsledke monitoringa tal v minulem letu, med analizami tal vzorčnih mest pa so opozorili na onesnaženost parka ob Škofjeloškem gradu.

Škofja Loka – Agencija RS za okolje je pred kratkim objavila rezultate vzorčenj tal, ki jih je izvedla v letu 2024 v okviru Programa monitoringa kakovosti tal za obdobje 2022 do 2026. Program monitoringa kakovosti tal za lansko leto je zajemal 15 vzorčnih mest na lokacijah, na Gorenjskem pa je bilo to v občini Škofja Loka.

»Izsledki monitoringa tal kažejo na prisotnost onesnaževal na vseh preiskovanih vzorčnih mestih. Največje preseganje smo izmerili na tleh s stanovanjsko rabo in kmetijsko (ekstenzivno) rabo. Najmanj so bila onesnažena tla s kmetijsko (intenzivno) rabo,« so pojasnili na agenciji za okolje ter dodali, da je glede prisotnih onesnaževal v tleh najbolj izstopalo vzorčno mesto Škofja Loka.

Vzorčno mesto so predstavljala plitva urbana tla, odložena na tamponu gradbenega materiala (opeke, kamni in pesek) na zelenici Škofjeloškega gradu pri paviljonu.

»Z ministrstva za okolje, podnebje in energijo smo v marcu 2024 prejeli prošnjo za sodelovanje v projektu monitoringa kakovosti tal. Vzorčno mesto so predstav­ljala plitva urbana tla, odložena na tamponu gradbenega materiala (opeke, kamni in pesek) na zelenici Škofjeloškega gradu pri paviljonu. Zemljino za vzpostavitev površine so pripeljali z druge lokacije, jo premešali in na mestu splanirali v rahlo valovito površino grajskega parka. V petek smo prejeli rezultate analize Agencije RS za okolje s priporočenimi ukrepi za zmanjševanje tveganj,« pojasnjujejo odgovorni na Občini Škofja Loka in dodajajo, da je zapisano, da zaradi preseženih opozorilnih (svinec, živo srebro, fluoridi) in kritičnih (fluoridi) imisijskih vrednosti onesnaževal v spodnjem horizontu tal vzorčnega mesta ter specifične rabe tal, kjer se ljudje pogosto zadržujejo, ocenjujejo, da obstajajo večja tveganja za zdravje ljudi ter manjša tveganja za spiranje onesnaževal v podzemne vode ter raznos onesnaženih prašnih talnih delcev z vetrom. Med predlaganimi priporočili je zapisano, da bi bilo na vzorčnem mestu smiselno zatraviti gole površine, vzdrževati gosto travno rušo, informirati uporabnike zemljišča o stanju tal, spremljati najmlajše otroke pri igri na zemljišču, preprečiti vzpostavitev pridelave hrane na vrtičkih ter umivati roke z milom in čisto vodo po stiku s tlemi. Smiselno bi bilo tudi nadaljevanje izvajanja monitoringa stanja tal za vse presežene parametre, in sicer v dvoletnih intervalih do dobe desetih let. V primeru večjega poslabšanja rezultatov med izvajanjem monitoringa jim predlagajo hitrejše ukrepanje z izvedbo toksikološke analize in integracijo ustreznih strokovnjakov za zagotovitev boljšega stanja tal.

Kot dodajajo na škofjeloški občini, je predlagano priporočilo namenjeno predvsem tam zaposlenim vzdrževalcem, ki zaradi vzdrževalnih del prihajajo v stik z zemljo. Površina je sicer zatravljena in ni namenjena pridelavi hrane niti ni predvidena kot igrišče, tako da je tveganje samo pri izkopavanju tal in pri delu z zemljo.