Otroci in učiteljice Podružnične šole Kokra Osnovne šole Matije Valjavca Preddvor so 140-letnico šolstva proslavili tudi v družbi slavnostne gostje dogodka, slovenske predsednice dr. Nataše Pirc Musar. / Foto: Tina Dokl

Otroci in učiteljice Podružnične šole Kokra Osnovne šole Matije Valjavca Preddvor so 140-letnico šolstva proslavili tudi v družbi slavnostne gostje dogodka, slovenske predsednice dr. Nataše Pirc Musar. / Foto: Tina Dokl

Obletnico šole praznovali s predsednico republike

Osnovna šola Matije Valjavca Preddvor je konec tedna gostila prireditev ob 140-letnici šolstva v Kokri. Poimenovali so jo Srca na stežaj, slavnostna govornica pa je bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.

Preddvor – Program prireditve so na odru soustvarjali učenci in učiteljice Podružnične šola Kokra, zaplesali so učenci folklornega krožka Podružnične šole Jezersko, ki v tem letu tudi praznuje 140. rojstni dan; pri organizaciji dogodka sta na pomoč priskočila Turistično društvo Kokra in Občina Preddvor. Zapel je tudi Ženski cerkveni pevski zbor iz Kokre. Skozi besedo in sliko, krajša igrana filmčka, smo dobili vpogled v resen in ne tako resen del preteklosti ter videnje prihodnosti izobraževanja v Kokri. Slišali smo tudi nekaj iskric iz šolskega in vaškega življenja, ki so zapisane v šolski kroniki.

Prireditev Srca na stežaj je bila prvotno načrtovana v Kokri, na prostem, kjer šola slavljenka domuje, a so jo zaradi slabega vremena prestavili na matično šolo v Preddvor.

Prisotne so na prireditvi nagovorili najprej ravnatelj Osnovne šole Matije Valjavca Preddvor Jože Povšin, potem podžupan Občine Preddvor Jože Cuderman, predstavnik Kokre in predsednik krajevne skupnosti Primož Bergant, slavnostna govornica pa je bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar.

Ravnatelj Povšin je poudaril, da 140 let ni le številka, temveč zgodba o predanosti, vztrajnosti, trdem delu, podžupan Cuderman pa je med drugim spomnil, kako so šolo v Kokri v 90. letih s samoprispevkom in delom obnovili krajani sami in jo tako ohranili pri življenju, kar kaže na to, koliko jim pomeni. Omenil je tudi serijo prenov, ki jih je v zadnjih letih doživela šola, in poudaril, da si na občini želijo, da bi mladina ostala doma, da domovi ne bi ostali prazni.

Predsednik Krajevne skupnosti Kokra Primož Bergant je v svojem nagovoru poudaril, da je bila šola vedno vezni člen kraja in oporni člen sobivanja ter identitete in da je tudi nek simbol samoohranitve v tem prostoru. Govorilo se je tudi že o njenem zaprtju, a jim gre na roko zakonodaja, ki za obmejne občine postavlja kriterij petih učencev, veseli ga pa, da delež mladine v Kokri narašča. Zahvalil se je tudi vsem učiteljicam in upa, da rade prihajajo v Kokro.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki se je z veseljem odzvala vabilu, pa je v svojem govoru med drugim poudarila, da je šola z učiteljicami in učitelji srce skupnosti, kjer se tke znanje, rojevajo prijateljske vezi, ohranjajo šege in navade, verjame pa, da se ustvarjajo tudi vizije. Ob koncu prireditve pa je od gostiteljev v dar prejela še izvirno darilo, v katerem so še posebno prišli do izraza copati iz filca z motivom sove, saj je splošno znano, da je naša predsednica vneta zbirateljica podob sovic v različnih oblikah.