Kamniški svetniki so na 17. redni seji potrdili dokument identifikacije investicijskega projekta za rekonstrukcijo in prizidavo Podružnične šole Gozd. / Foto: Nika Toporiš

Kamniški svetniki so na 17. redni seji potrdili dokument identifikacije investicijskega projekta za rekonstrukcijo in prizidavo Podružnične šole Gozd. / Foto: Nika Toporiš

Obnova podružnice v Gozdu potrjena

Občinski svet Občine Kamnik je na zadnji seji potrdil dokument identifikacije investicijskega projekta za rekonstrukcijo in prizidavo Podružnične šole Gozd v ocenjeni vrednosti 909.218 evrov z DDV.

Kamnik – Kot je na seji pojasnila Katarina Vegel, vodja oddelka za družbene dejavnosti, je Občina Kamnik že v letu 2022 pridobila projektno dokumentacijo in statično presojo objekta, gradbeno dovoljenje pa je bilo izdano v začetku leta 2023 (z veljavnostjo do leta 2028). Projekt bo prijavljen na prihajajoči razpis ministrstva za vzgojo in izobraževanje za sofinanciranje investicij v vrtce in osnovne šole za obdobje 2026–2029. Objekt bo po potrebi po prenovi omogočal tudi delovanje enote vrtca. Predvidena prenova vključuje delno rekonstrukcijo objekta z ojačitvijo stropne konstrukcije, energetsko sanacijo stavbe in zamenjavo energenta (prehod na pelete), ureditev kletnih prostorov, pritličja in mansarde, vključno z inštalacijami, ureditev sanitarij, garderob, kuhinje, večnamenskega prostora, knjižnice, kabinetov, učilnic ter zbornice. Pomemben del investicije je tudi odprava kapilarne vlage, ki že dalj časa povzroča škodo na objektu. Začetek gradnje je predviden za leto 2027.

Pomemben del investicije je tudi odprava kapilarne vlage, ki že dalj časa povzroča škodo na objektu. Začetek gradnje je predviden za leto 2027.

Stavba, zgrajena leta 1948, je bila nazadnje obnovljena leta 1992, od takrat pa so bila izvedena le posamezna vzdrževalna dela. Poškodbe iz neurja leta 2008, predvsem na strehi, so bile le sanirane in ne celovito prenovljene. Obstoječi objekt je neizoliran, poleg odstopanja ometa je viden tudi obsežen pojav plesni.

Pomisleki svetnikov

Kljub potrditvi dokumenta identifikacije investicijskega projekta (DIIP) so svetniki izrazili pomisleke glede izbrane poti obnove. Svetnik Duško Papež se je spraševal, ali ne bi bila novogradnja finančno primerljiva z rekonstrukcijo in verjetno tudi hitrejša ter dolgoročno bolj trajnostna rešitev. »Konstrukcija je res vlažna, potrebna obnove. Če bi se enostavno podrlo in naredilo novo, mislim, da bi bilo hitreje in finančno približno enako,« je dejal. Tudi svetnik Aleksander Uršič je poudaril, da je bila v prejšnjem mandatu v lokalni skupnosti močna želja po novogradnji, saj tamkajšnji prebivalci dobro poznajo dejansko stanje objekta. Kritičen je bil tudi do samega DIIP-a, saj primerja le izvedbo projekta z ničelno varianto, namesto da bi vključil primerjavo med obnovo in novogradnjo.