Martin Eniko na razstavi v galeriji DPD Svoboda / Foto: Tanja Mlinar

Martin Eniko na razstavi v galeriji DPD Svoboda / Foto: Tanja Mlinar

Od pike do slike

V galeriji DPD Svoboda Žiri poteka razstava Martina Enika, ki je na svojih risbah upodobil stare predmete, orodja in pripomočke za delo.

Žiri – Martin Eniko je svojevrsten zbiralec starih predmetov – predmetov namreč ne postavi na police, ampak jih nariše in vrne lastnikom. Doma tako hrani že okrog sedemsto risb različnih predmetov, ki se danes le še redko uporabljajo oziroma so jih mnogi že zavrgli. Zato so v Muzejskem društvu Žiri ob odprtju razstave poudarili, da njegove risbe predstavljajo hvalevreden prispevek k ohranjanju dediščine.

Risati je začel po upokojitvi pred 15 leti in od takrat riše vsak dan, je pojasnil Eniko. Vstaja ob 5. uri in nato riše do 8. ure, če je slabo vreme, se po predahu včasih še za kakšno uro vrne k sliki. »A več kot nekaj ur na dan ne zmorem, saj vse delam ob močni luči pod povečevalnim steklom.« Za ustvarjanje si je namreč izbral zahteven slog, imenovan pointilizem, pri katerem celotno risbo gradi s pomočjo pikic. V svoji poklicni karieri se je namreč ukvarjal z grafičnim tiskom, to pa je prenesel tudi v svoje risbe. »Sodeloval je pri ključnih izboljšavah grafične tehnike, ki se imenuje frekvenčno modulirani raster. Pri tej tehniki s črnimi ali z barvnimi pikami, ki so različno gosto posejane, ustvarijo pri tisku sive ali barvne poltone,« je ob odprtju razstave razložil predsednik Muzejskega društva Žiri Alojz Demšar in dodal, da je Eniko to tehniko uporabil za ročno likovno ustvarjanje. V tem slogu poleg starih predmetov in pripomočkov ustvarja tudi druge motive, predvsem portrete. »Lahko bi se odločil za črtno risbo, a to bi bil dolgčas, ta slog pa mi predstavlja izziv,« prizna Eniko. V izdelavo posameznega portreta, ki je zahtevnejši kot risbe predmetov, tako vloži od 30 do 50 ur dela. »Treba pa je vedeti, da teh risb ni mogoče popravljati; če se kaj zalomi, lahko risbo samo vržem v koš in začnem na novo,« je še pojasnil.

V galeriji DPD Svoboda ta čas razstavlja 180 svojih risb, ki si jih bo mogoče ogledati še do 3. novembra.