Zdaj so vsi skupaj pod eno streho, kot pa so poudarili tako domači gasilci kot gorski reševalci, so si že prej pomagali in odlično sodelujejo. / Foto: Tina Dokl
Odprli dom reševalcev v Mojstrani
Zelo pomembna pridobitev za mojstranske prostovoljne gasilce in gorske reševalce je novi skupni dom reševalcev v Mojstrani, ki je nastal z rekonstrukcijo in dozidavo obstoječega gasilskega doma.
Mojstrana – »To je uresničenje naših sanj. Dolgo smo čakali na te prostore, se trudili zanje. Naše delo, ki ga s ponosom opravljamo, bo zagotovo veliko lažje, kajti tudi reševalnih akcij je vse več,« je na petkovem odprtju Doma reševalcev v Mojstrani povedal predsednik Društva Gorska reševalna služba (GRS) Mojstrana Iztok Arnol. Pred tem so gostovali na 17 kvadratnih metrih na Dovjem, večino opreme za posredovanje so skladiščili kar v kombi vozilu, da so bili hitrejši.
Zdaj so končno v lastnih prostorih, velikih več kot dvesto kvadratnih metrov, ki jim bodo omogočili boljše pogoje za delo in shranjevanje opreme. Kot je poudaril Arnol, bosta zbor gorskih reševalcev, izbira opreme glede na potrebe in hiter izvoz na teren lažja, po vrnitvi z reševalnih akcij pa se bodo lahko vsaj očedili in v normalnih pogojih naredili analizo akcije.
A so po dolgih šestdesetih letih tudi mojstranski gasilci, ki so lani praznovali 130-letnico, dobili težko pričakovane prenovljene in večje prostore. Kot je pojasnil poveljnik PGD Mojstrana Klemen Zima, so v prizidku gasilci dobili novo garažo za tovornjak, dodatne prostore za garderobo, ločene sanitarije s prhami in večji večnamenski prostor. Stari del doma so izolirali, zamenjali stavbno pohištvo, inštalacije in streho, novo je centralno ogrevanje s toplotno črpalko.
Zdaj so vsi skupaj pod eno streho, kot pa so poudarili tako domači gasilci kot gorski reševalci, so si že prej pomagali in odlično sodelujejo. Razširjeno podobo je stavba dobila v dobrem letu dni, prizadevanja za njeno rekonstrukcijo in dozidavo pa so trajala več let. Prvo lopato so zasadili oktobra 2023, Občini Kranjska Gora in Upravi RS za zaščito in reševanje je uspelo zagotoviti vsa sredstva že v tem letu. Dom reševalcev so tako lahko odprli še pred pogodbenim rokom za dokončanje del konec marca 2025. Operativno sta pri tem odločilno vlogo odigrala gradbena odbora mojstranskih gasilcev in gorskih reševalcev, zahvalili so se Janezu Dovžanu (GRS Mojstrana) in Franciju Zimi (PGD Mojstrana), ki sta se še posebno zavzela za urejanje dokumentacije in dnevno spremljala tudi potek gradnje. Da so investicijo zaključili tako hitro, gre zahvala tudi projektantski skupini Ateljeja Prizma, nadzornemu podjetju Dominvest in izvajalcu del Kovinar Gradnje ST.
Občina Kranjska Gora je financirala obnovo obstoječega gasilskega doma in prispevala 51 odstotkov sredstev za financiranje izgradnje prizidka, Gorska reševalna zveza Slovenije pa je za prizidek prispevala 49 odstotkov sredstev. Celotna vrednost investicije je znašala približno 1,2 milijona evrov, od tega je občina prispevala nekaj več kot 70 odstotkov sredstev. »Odločitev za skupno stavbo je pomembna za Občino Kranjska Gora, gasilce in gorske reševalce, ki s tem domom po dolgih letih uresničujejo svoje sanje o lastnih prostorih. Vsi skupaj si zaslužite primerne prostore, kjer imate shranjena vozila, opremo, kjer se usposabljate, tudi družite,« je dejala kranjskogorska županja Henrika Zupan, kot pa je še dodala, je to eden prvih takih projektov v Sloveniji, ki se je financiral in realiziral na ta način.
Predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Gregor Dolinar je poudaril, da je bilo pri tem projektu zelo dobro sodelovanje lokalnega okolja in države zgled tega, kaj se da narediti, če se dela z roko v roki. S tem se je strinjal tudi minister za obrambo Borut Sajovic, ki se, kot je dejal, zaveda tudi izzivov, ki jih sistem GRS, ki je sicer odličen, še predstavlja v prihodnosti. Navdušen je bil tudi nad tem, koliko ljudi se je zbralo na odprtju doma reševalcev.