Trak sta ob slavnostnem odprtju prerezala minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek in tržiški župan Peter Miklič. / Foto: Tina Dokl
Odprli podjetniški inkubator
V Tržiču so odprli podjetniški inkubator, sodobni center za podporo mladim podjetnikom, inovatorjem in ustvarjalcem, ki bo prispeval k razvoju lokalne skupnosti in spodbudil podjetniško miselnost.
Tržič – »Podjetniški inkubator Tržič je več kot le prostor, je priložnost za vse, ki želijo soustvarjati prihodnost,« je na torkovem odprtju povedal župan Občine Tržič Peter Miklič in ob tem poudaril pomen povezovanja tradicije s sodobnostjo. »Podjetniški inkubator Tržič simbolizira prehod v novo dobo gospodarskega in inovativnega razvoja naše občine. Naš cilj je spodbuditi mlade, da ostanejo v domačem kraju in tukaj gradijo svojo prihodnost.«
Podjetniški inkubator Tržič je zasnovan kot odgovor na potrebe lokalnega okolja. Kot so povedali na odprtju, nudi prilagodljive delovne prostore za podjetnike, mlade inovatorje in zaposlene, ki delajo na daljavo, tehnološko opremo za razvoj inovacij, dogodke in delavnice, namenjene šolarjem, mladim podjetnikom in širši skupnosti, ter povezovanje s podjetniki iz regije in širše. Mentorski programi jim bodo omogočili, da svoje ideje uresničijo.
Projekt je bil vreden nekaj več kot 1,8 milijona evrov, od tega je bilo skoraj 1,1 milijona evrov sofinanciranih s sredstvi ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj, ključna partnerja projekta pa sta bila poleg ministrstva še BSC – Regionalna razvojna agencija Gorenjske in Občina Tržič. Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je poudaril zavezo države k spodbujanju razvoja regij, podjetniške miselnosti in sodelovanja. »V letih 2023 in 2024 smo v Sloveniji s pomočjo integralnih sredstev v takšne in podobne inkubatorje vložili 11 milijonov evrov. Letos in leta 2026 načrtujemo še dodatnih 30 milijonov evrov za 12 do 13 podobnih inkubatorjev, predvsem v obmejnih problemskih območjih.« Minister je prepričan, da je tovrstna pomoč pomembna spodbuda lokalnemu gospodarstvu, ki bo prineslo nova delovna mesta in prispevalo k razvoju lokalne skupnosti.
V prvih letih delovanja želijo v Podjetniškem inkubatorju Tržič ustvariti vsaj deset novih podjetniških zgodb in doseči polno zasedenost prostorov, ki jih bodo podjetniki lahko najeli za od 120 do 390 evrov na mesec. Prvi večji dogodek, dan odprtih vrat, bo organiziran 19. februarja, ko bo širša javnost lahko spoznala aktivnosti in možnosti, ki jih ponuja inkubator. Tudi vodja programa inkubatorja Nejc Konjevič je prepričan, da je inkubator odlična odskočna deska za mlade inovatorje in podjetnike.
Inkubator je v prenovljenih prostorih nekdanje tovarne BPT, ki je pomemben del slovenske industrijske dediščine. Projekt, ki ga je oblikoval Komunaprojekt, je pod nadzorom zavoda za varstvo kulturne dediščine ohranil značilnosti stavbe, hkrati pa ji je vdahnil novo življenje kot sodobno podjetniško središče.
Odprtju je sledila okrogla miza z naslovom Kako mlade privabiti v podjetništvo. V pogovoru z novinarjem Goranom Novkovićem so sodelovali minister Aleksander Jevšek, Anže Olaj (naslednik Dušana Olaja, podjetnik – pomočnik direktorja Duola, ki razvija napihljivo kupolo za bivanje na Marsu), Melanja Korošec (delovala je v Elanu in Marlesu, predava na mednarodni fakulteti v Celju, od prvega dne tega leta pa je podjetnica), Nejc Gorinšek (generalni direktor podjetja Cablex-T iz skupine Cablex, največje skupine po številu zaposlenih v Sloveniji, ki je v lasti podjetnikov), Matej Meglič (solastnik tržiškega proizvajalca brezpilotnih letal ElevonX, ki je svojo podjetniško pot začel v znanem trboveljskem podjetju Katapult) in Miha Gros (lastnik in direktor podjetja Migi, ki razvija visokokakovostno zdravstveno obutev). Ob koncu okrogle mize je sledil še kratek pogovor z Urošem Roso, dolgoletnim direktorjem podjetja Akrapovič.