Za pohod na Dovško Rožco je namesto na gozdni cesti dovolj urejenih parkirnih mest na Dovjem in v okolici. / Foto: Arhiv Gorenjskega Glasa

Za pohod na Dovško Rožco je namesto na gozdni cesti dovolj urejenih parkirnih mest na Dovjem in v okolici. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Omejitve na gozdnih cestah

Razen za izjeme velja zapora določenih gozdnih cest v kranjskogorski občini od 1. decembra do 30. marca in od 1. junija do 15. oktobra. Gozdne ceste, ki imajo pomembne naravovarstvene statuse, so bile pogosto obremenjene z vožnjami in parkiranjem vozil, ki tja ne sodijo, na kar so opozarjali tudi na Občini Kranjska Gora.

Kranjska Gora – Po novem veljajo novi režimi uporabe gozdnih cest v občini Kranjska Gora: Rateče–Poljana, na Tromejo, Železnica, Dovje–Kladje in Kladje–Dovška Rožca, ki jih je izdal Zavod za gozdove Slovenije in veljajo od 1. junija do 15. oktobra ter od 1. decembra do 30. marca. Kot so pojasnili na zavodu, so se za ta ukrep odločili na podlagi zakona o gozdovih in pravilnika o gozdnih prometnicah, ki določata, da Zavod za gozdove Slovenije skupaj z lastniki gozdov in občino določi režime uporabe gozdnih cest. »Režimi so se določili na pobudo Občine Kranjska Gora in se uskladili z lastniki gozdov. Predlogi pripravljenih režimov so bili objavljeni na spletni strani Občine Kranjska Gora in v okviru javne objave je bilo omogočeno podajanje pripomb in predlogov vsem lastnikom gozdov, ki gravitirajo na posamezno gozdno cesto. Te pripombe so se v največji meri upoštevale. Predlog režimov so obravnavali tudi na redni seji občinskega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in razvoj podeželja. Prav tako so usklajeni z Zavodom RS za varstvo narave,« so pojasnili na Zavodu za gozdove Slovenije, kranjskogorska županja Henrika Zupan pa je ta ukrep pojasnila tudi na nedavnih zborih občanov po vseh krajevnih skupnostih.

Po novem veljajo novi režimi uporabe gozdnih cest v določenih terminih na relacijah Rateče–Poljana, na Tromejo, Železnica, Dovje–Kladje in Kladje–Dovška Rožca.

Kot so še poudarili, navedene gozdne ceste potekajo po območjih, ki imajo različne naravovarstvene statuse in poudarjene ekološke funkcije gozdov. »Z namenom ohranjanja pomembnih naravovarstvenih statusov in funkcij gozdov so se režimi določili na način omejevanja prometa.« Omejitve prometa v določenih časovnih obdobjih tako veljajo za vsa vozila, razen za potrebe gospodarjenja z gozdovi in upravljanja divjadi, kolesarje ter pristojne službe.

Neposredni nadzor na gozdnem območju v okviru gozdarskega nadzora izvajata Zavod za gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija. Globe so določene z zakonom o gozdovih in znašajo od 200 do 600 evrov za posameznika, ki gozdne ceste uporablja v nasprotju z določenim režimom uporabe gozdnih cest. »Morebitne kršitve cestnoprometnih predpisov pa v okviru svojih pristojnosti nadzorujeta lahko tudi policija in občinsko redarstvo,« so še povedali na Zavodu za gozdove.