Nastanek freske Poljanska vstaja je predstavila hči Iveta Šubica Maja Šubic. / Foto: Jure Ferlan
Ovekovečil številne Poljance
V Šubičevi hiši v Poljanah so v ponedeljek odprli razstavo o znameniti freski Iveta Šubica Poljanska vstaja, pri kateri je prvič sodelovala tudi njegova hči, akademska slikarka Maja Šubic, ki je z obiskovalci delila spomine na nastajanje freske.
Poljane – Razstavo so odprli ob 35-letnici smrti Iveta Šubica in je tako tudi poklon spominu nanj. Freska Poljanska vstaja je štirideset let krasila pročelje živilske trgovine v središču Poljan, pred dvema letoma pa so jo s fasade takrat že opuščenega objekta, predvidenega za rušenje, prestavili na novo lokacijo k spomeniku NOB v Poljanah. Na razstavi, na kateri so predstavili tudi skice za fresko, so poudarek namenili predvsem obrazom ljudi, upodobljenih na freski. Ive Šubic je namreč na freski ovekovečil številne domačine, zato je za kraj še toliko pomembnejša.
Nastanek freske je predstavila slikarjeva hči Maja Šubic, ki je očetu, takrat osmošolka, tudi pomagala pri freski. »Najprej sem mu zgolj nosila vodo, prala čopiče in mešala barve,« je pojasnila in dodala, da ji je sčasoma zaupal tudi zahtevnejša opravila, tako da je njeno delo recimo tudi večina napisa na freski. Po njenih besedah se je Ive Šubic vsake freske loteval z veliko odgovornostjo. »Pri freski ni vse odvisno samo od avtorja in njegovih priprav, ampak je treba upoštevati še vrsto zunanjih faktorjev: vreme, obnašanje stene ...« Razložila je še, da se freska slika na sveži omet in kasnejši popravki niso mogoči, zato sta z očetom delala brez odmora po cele dneve. Fresko je Ive Šubic poklonil Poljanam, za kar se mu je krajevna skupnost zahvalila z dvema kipoma iz porušene poljanske cerkve, je še spomnila Maja Šubic in dodala, da je oče na svoje stroške poskrbel za restavracijo obeh kipov, ki so ju dediči pred leti vrnili v cerkev.
Župan Milan Čadež je ob tej priložnosti predstavil še potek prestavitve freske s pročelja nekdanje trgovine k spomeniku NOB na drugi strani ceste, pri čemer so sodelovali z Združenjem borcev za vrednote NOB Škofja Loka in zavodom za kulturno dediščino. Tega so se namreč po županovih besedah želeli lotiti z občutkom in konsenzom. »Prestavitev dobrih štirideset ton težke freske je predstavljala izjemen gradbeni podvig.« Izpeljali so ga 15. januarja 2022, freski pa so tako zagotovili mesto, kjer ima tudi prihodnost.