Na ustvarjalni kovaški delavnici so kovači iz Slovenije in Madžarske s skupnimi močmi skovali abstraktno kovano skulpturo. / Foto: Nik Bertoncelj

Na ustvarjalni kovaški delavnici so kovači iz Slovenije in Madžarske s skupnimi močmi skovali abstraktno kovano skulpturo. / Foto: Nik Bertoncelj

Pesem kladiv po razbeljenem železu

Na Stari Savi na Jesenicah je potekala mednarodna ustvarjalna kovaška delavnica.

Jesenice – Jeseniška Stara Sava je v soboto žarela v kovaškem ognju in odmevala od udarcev kovaških kladiv. V sklopu dogodka Prekaljena kultura je skupina kovačev sodelovala na mednarodni ustvarjalni kovaški delavnici, ki jo je organiziralo Cehovsko društvo kovačev Slovenije. To združuje kovače, mojstre in začetnike, ki se ukvarjajo s to starodavno obrtjo. Okrog štirideset članov ima društvo ta čas, a je po besedah predsednika Timoteja Kruške v resnici kovačev pri nas vsaj še enkrat toliko. Obrt, ki je bila pred leti tik pred izumrtjem, je spet v vzponu, med kovači pa je čedalje več mladih. Mnoge med njimi je pritegnila zlasti obrt izdelovanja nožev, k čemur je po besedah Kruške veliko pripomogla televizijska resničnostna serija Skovano v ognju. Večina je ljubiteljskih kovačev, nekateri pa se s tem tudi preživljajo, tako kot Timotej Kruška, doma iz okolice Kočevja, ki je pravi mojster kovanja vrhunskih japonskih nožev in je celo uradni nožar združenja mladih gostincev JRE. In ne le to, ukvarja se tudi z izdelavo lastnega jekla, s taljenjem železove rude.

Po besedah predsednika cehovskega društva Timoteja Kruške s takšnimi dogodki želijo predstaviti to čudovito staro rokodelsko obrt in vznemirljiv poklic kovača, ki je ponovno v vzponu, zlati med mladimi, ki jih navdihuje umetnost izdelovanja japonskih nožev.

In kje drugje bi kovači našli boljši kraj za srečanje kot na Jesenicah, mestu z dolgoletno tradicijo jeklarstva. Tako je v pokritem prireditvenem prostoru na Stari Savi v soboto že zjutraj zagorel kovaški ogenj, ustvarjalna delavnica pa se je začela s prižigom svečke, šilcem žganja in trenutkom spomina na vse kovače. Vodja delavnice Luka Ložar, ki deluje pod imenom Alkimist, je povedal, da je to tradicija, ki se je držijo, tokratna delavnica pa je bila četrta po vrsti. Na njej so sodelovali kovači iz Slovenije in Madžarske, v treh ekipah, ki so s skupnimi močmi skovali abstraktno kovano skulpturo, ki bo odslej na ogled na Jesenicah, v jeseniškem muzeju.