Klemen Klinar in Jernej Jeglič / Foto: Nika Toporiš
Podbreška potica in hišna imena
Na že 4. Simpoziju Akademije Podbreška potica so govorili o ciljih projekta Podbreška potica in tudi o pomenu hišnih imen.
Podbrezje – Na preteklih simpozijih so strokovnjaki že osvetlili različne aspekte kulturne dediščine – pomen tradicionalne kulinarike, lokalnih blagovnih znamk, lani so obravnavali kulturo kruha v alpsko-jadranskem prostoru in razmišljanja o življenju s kulturno dediščino v sodobnem svetu. Na tokratnem simpoziju, ki je pod okriljem KD Tabor Podbrezje, v okviru katerega deluje Interesno združenje Podbreška potica, potekal v Štali 1894 na Kmetiji pr' Matijovc, so obiskovalci lahko prisluhnili Klemenu Klinarju, ki je predstavil hišna imena. »Največkrat hišna imena izvirajo iz lastnih imen, ponekod so hišna imena vezana na prvotni priimek, pogosto nastanejo na podlagi kakšnih vzdevkov, telesnih posebnosti,« je pojasnil in dodal, da so hišna imena pomembna pri ohranjanju lokalne zgodovine in kulturne dediščine, saj pripovedujejo zgodbe o preteklih generacijah in življenju na podeželju.
Kulinarični del simpozija je bil seveda posvečen Podbreški potici, ki je s svojo dediščino in okusom simbol tradicije. Jernej Jeglič, predsednik Interesnega združenja Podbreška potica, je predstavil ključne cilje projekta, kot so ohranjanje identitete podeželja, skrb za ohranjanje kulturne dediščine, graditev partnerstev in regijsko povezovanje. V Podbreški potici je namreč deset od skupno sedemnajst sestavnih nujno »podbreških« – drugače ne moremo govoriti o pravi podbreški potici. Dogodek sta glasbeno obogatila priznana glasbenika prof. Vasilij Meljnikov in mag. Matjaž Zobec, podelili pa so tudi priznanja za najlepše urejeno domačijo in najlepše urejen vrt. V prvi kategoriji so priznanje prejele Kmetija pr' Matijovc, Kmetija pr' Aleš in Kmetija pr' Črnet, najlepši vrt pa imajo Zdenka in Andrej Aljančič, Anica in Jože Hvasti ter Mira in Jernej Zlodej.