V Zasipu so se nekdanji pesnici in učiteljici Vidi Jeraj poklonili s spominsko ploščo na domu krajanov. / Foto: Tina Dokl

V Zasipu so se nekdanji pesnici in učiteljici Vidi Jeraj poklonili s spominsko ploščo na domu krajanov. / Foto: Tina Dokl

Poklon učiteljici iz Zasipa

Na Domu krajanov Zasip so odkrili spominsko ploščo učiteljici in pesnici Vidi Jeraj.

Zasip – Kulturno-umetniško društvo Zasip se je ob stoletnici svojega delovanja poklonilo pesnici in učiteljici Vidi Jeraj, ki je med leti 1895 in 1901 poučevala v osnovni šoli v Zasipu. Prav na dan, ko bi praznovala 150. rojstni dan, so na Domu Krajanov Zasip odkrili spominsko ploščo njej v čast. »Izredno sem ponosna, da so bile ob tem pomembnem trenutku med nami njene potomke,« je poudarila Dragica Marta Sternad Kenda, predsednica KUD Zasip.

Slovesnosti s kulturnim programom so se udeležile Vidine pravnukinje Vanda Vremšak Richter, Maja Hribar in Jesenka Hribar ter prapravnukinja Kristina Velikonja. »Mislim, da je bil skrajni čas, da se spomnimo Vide Jeraj – pomembne pesnice, ki je ustvarjala v obdobju, ko ženskih imen v literaturi ni bilo veliko. V družinskem arhivu hranimo številna pisma, ki jih je iz Zasipa pošiljala svojemu bodočemu možu na Dunaj. V njih piše, kako zelo ima rada svoj poklic, kako jo otroci osrečujejo in kako zelo so ji ti kraji prirasli k srcu. To je bilo zanjo tudi eno najsrečnejših življenjskih obdobij,« je razkrila Vanda Vremšak Richter.

Zbrane je nagovoril tudi blejski župan Anton Mežan, ki je poudaril pomen ohranjanja spomina na ustvarjalce, kot je bila Vida Jeraj.

Vida Jeraj je bila rojena 31. marca 1875 v Zagoricah na Bledu kot hči znane Vovkove rodbine, hči Prešernovega nečaka. V šolo je hodila na Bledu, v Ljubljani, v Dunajskem Novem mestu in na Dunaju, učiteljišče je dokončala v Ljubljani. Nekaj let je bila učiteljica na Ljubnem in v Zasipu.​ Izdala je dve pesniški zbirki, leta 1908 Pesmi, leta 1921 pa še zbirko otroških pesmi Iz Ljubljane čez poljane. Živela je razpeta med Dunajem, kjer je imela bogato kulturno življenje, in Ljubljano, kamor se je z družino, možem Karlom Jerajem, violinistom dunajske dvorne opere, in tremi hčerami, ki so se kasneje vse posvetile umetnosti (dve sta postali glasbenici, tretja pa slikarka), preselila po končani prvi svetovni vojni.